Wydrukuj tę stronę

Wyróżnienie w Konkursie „EUREKA! DGP 2020 – odkrywamy polskie wynalazki”

CMPW PAN otrzymało wyróżnienie w VII edycji Konkursu „EUREKA! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” za wynalazek „Włóknina opatrunkowa i sposób wytwarzania włókniny opatrunkowej”. Nad wynalazkiem pracowały zespoły z CMPW PAN (prof. Janusz Kasperczyk, dr hab. Piotr Dobrzyński, dr Michał Sobota, mgr Mateusz Stojko, mgr inż. Jakub Włodarczyk) i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (prof. Jerzy Stojko, prof. Paweł Olczyk, prof. Katarzyna Komosińska-Vassev, dr Ewa Waluga-Kozłowska).
Wynalazek dotyczy nanowłókniny opatrunkowej otrzymanej techniką elektroprzędzenia przeznaczonej do leczenia trudno gojących się ran. Jej innowacyjne działanie polega na maksymalnym przyspieszeniu czasu regeneracji uszkodzonych tkanek, a także ograniczeniu powikłań i powstawania blizn. Opatrunek jest biozgodny i biodegradowalny, wchłania się w trakcie procesu leczenia uwalniając substancję czynną, którą jest propolis - czynnik terapeutyczny o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz regeneracyjnych. Można modyfikować czas rozkładania się opatrunku poprzez modyfikowanie jego składu, mikrostruktury i grubości, a to daje możliwość dopasowania go do rodzaju rany.

Więcej informacji:

https://eureka2020.dziennik.pl/

https://eureka.dziennik.pl/

https://serwisy.gazetaprawna.pl/

https://teleexpress.tvp.pl/47906522/cudowna-nic

Konkurs był organizowany przez Dziennik Gazetę Prawną. Wzięły w nim udział instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN z wynalazkami zgłoszonymi do Urzędu Patentowego RP w latach 2017-2018. 

Celem tegorocznego konkursu było zaprezentowanie wynalazków, które mają zastosowanie w praktyce i mogą być wykorzystane w produkcji.

Czytany 903 razy