Wspomnienia o Tych, co odeszli

dr inż. Danuta Czachowska-Kozłowska

DK

Danuta Czachowska-Kozłowska

(1948-2020)

Danka była naszą koleżanką. Spotkaliśmy się na różnych etapach naszego życia zawodowego. Wspólna praca przerodziła się w bardzo bliskie, przyjacielskie kontakty, które przerwała Jej nieoczekiwana śmierć.
Trudno opisać znaczenie, jakie w życiu wielu z nas miała Danka. Danka była „spiritus movens”, duchem, który nakręcał i moderował wiele wspólnych aktywności. Zawsze mądrze i zawsze spokojnie realizowała zamierzone cele. Była – co nie każdemu jest dane – jednocześnie dobrym, życzliwym i pomocnym człowiekiem.
Ukończyła Politechnikę Śląską, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej. Pracę zawodową i naukową rozpoczęła w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego w Płocku. Tam skupiła się nad badaniami paliw, ich właściwości i procesów przetwórstwa. Od 1976 roku była pracownikiem Instytutu Przetwórstwa Węgla Głównego Instytutu Górnictwa w Tychach-Wyrach, gdzie opracowywała technologię upłynniania węgla i otrzymania z niego paliw płynnych. W 1979 roku w wyniku przedłożenia pracy doktorskiej pt.” Badania nad składem i wykorzystaniem w przemyśle rafineryjnym ciekłych produktów pirolizy złomu gumowego” uzyskała stopień naukowy doktora nauk technicznych. Do zespołu ówczesnego Zakładu Petro- i Karbochemii PAN Danka dołączyła w roku 1986. W latach 1989-2001, Danka była zastępcą dyrektora do spraw ogólnych Zakładu Petro- i Karbochemii, a po zmianie nazwy Zakładu Karbochemii PAN. Tylko ludzie kierujący organizacją instytutów wiedzą, jak wiele spraw obciąża codzienną pracę zastępcy do spraw ogólnych. To „człowiek-orkiestra”, do jego obowiązków należy wszystko. Danka problemy rozwiązywała spokojnie w sposób przemyślany i mądry. W tym niebywale trudnym dla polskiej nauki okresie, gdy wszędzie wokół narastały spory, potrafiła zapanować nad emocjami i wygaszać napięcia – była to zaleta trudna do przecenienia.
Danka i jej mąż Edwin byli bardzo rodzinni. Do rodziny przyjmowali także przyjaciół, których duże grono skupili wokół siebie. Dla bliskich stanowili zawsze oparcie i byli pomocni w trudnych sytuacjach. Inicjowali wspólne wyjazdy i spotkania. Nie tolerowali nigdy ludzi małych, byle jakich i nieżyczliwych.
Na emeryturze Danka zajęła się głównie opieką nad swoimi wnukami. Pomagała nam jednak w opracowaniu materiałów na 60-lecie Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, które powstało przez scalenie wielu śląskich placówek PAN. W 2008 roku Danka przygotowała i wydała książkę „Zofia i Włodzimierz Czachowscy – wśród stepów Kazachstanu” poświęcone wojennej historii swojej rodziny zesłanej do Kazachstanu. W następnym roku powstało opracowanie „Teodor Parnicki - 28 nieznanych listów do Zofii i Włodzimierza Czachowskich”.
Danka pozostanie w naszej pamięci. Nie pogodzimy się, że nie ma jej wśród nas.
Przyjaciele z Zakładu Karbochemii PAN

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN