Wydarzenia

Centrum liderem innowacji 2021

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN zostało wyróżnione złotym medalem oraz Godłem promocyjnym i tytułem Lidera Innowacji 2021 podczas Targów INTARG® 2021.

W trakcie XIV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® 2021, które odbyły się w dniach 15-16 czerwca 2021 r., Centrum uzyskało złoty medal za wynalazek „Opracowanie nowej technologii wytwarzania biodegradowalnych stentów naczyniowych i wieńcowych metodą mikrowtrysku”. Wynalazek powstał w ramach kierowanego przez prof. Janusza Kasperczyka, kierownika Pracowni Polimerowych Materiałów Biomedycznych CMPW PAN, projektu „Technologia otrzymywania stentów naczyniowych nowej generacji metodą mikrowtrysku” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W jego opracowaniu uczestniczyło American Heart of Poland S.A., z którym Centrum od wielu lat współpracuje.

Targi INTARG® 2021 były jednym z najbardziej renomowanych wydarzeń prezentujących i promujących wynalazki i innowacje nie tylko w Europie, ale również na świecie. Ze względu na pandemię odbyły się w formule online. Celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie i uhonorowanie osób i instytucji za osiągnięcia i zasługi w dziedzinie wynalazczości, a także ułatwienie w poszukiwaniu partnerów do współpracy. Uczestnicy Targów mieli możliwość zgłoszenia prezentowanych wynalazków i innowacji (technologii, wyrobów i usług) do konkursu INTARG®, w ramach którego byli oceniani przez międzynarodowe jury. Głównymi kryteriami oceny przedstawionych rozwiązań były m.in. poziom innowacyjności, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, porównanie z odpowiednikami światowymi, możliwości wdrożenia i komercjalizacji, efekty ekonomiczne i społeczne. W targach wzięło udział dziewięćdziesięciu wystawców z kraju i zagranicy między innymi z USA, Szwecji, Hong Kongu, Tajwanu, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Maroka, Jemenu, Indonezji i Szwecji. Zaprezentowano dwieście osiemdziesiąt cztery wynalazki. Zarejestrowano 4 700 zwiedzających osób z 20 krajów

W trakcie Targów odbyła się XIX Edycja Konkursu Godła Promocyjnego Lider Innowacyjności® 2021. Główny Patronat Honorowy Konkursu pełniło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Centrum w tym konkursie otrzymało Godło promocyjne i tytuły „Lidera Innowacji® 2021” w kategorii „Jednostka sfery nauki” za działalność naukową o dużym znaczeniu dla rozwoju nauk medycznych, zwłaszcza z zakresu technologii medycznych. Międzynarodowa Komisja Konkursowa Targów nagrodziła opracowanie nowatorskich w skali światowej technologii wytwarzania nowej generacji w pełni biozgodnych systemów chirurgicznych, szczególnie stentów do zastosowania w angioplastyce wieńcowej; wybitne osiągniecia naukowe i promocję Polski w świecie, jako kraju o dużym potencjale intelektualnym i innowacyjnym.
Działalność naukowa zespołu prof. Kasperczyka od wielu lat koncentruje się na syntezie nowych biodegradowalnych materiałów do zastosowań w medycynie i farmacji, głównie do konstruowania biodegradowalnych implantów, resorbowalnych podłoży do hodowli tkankowych oraz systemów kontrolowanego uwalniania substancji leczniczych m. in. do leczenia chorób nowotworowych i psychicznych.

Gratulujemy!

Czytany 1032 razy

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN