PRACOWNIA MATERIAŁÓW WĘGLOWYCH I POLIMEROWO-WĘGLOWYCH

PRACOWNIA MATERIAŁÓW WĘGLOWYCH I POLIMEROWO-WĘGLOWYCH

Kierownik Pracowni: dr hab. inż. Urszula Szeluga
tel. 32 271 60 77 w. 245
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Pracownia Materiałów Węglowych i Polimerowo-Węglowych prowadzi badania w zakresie:
•    Wytwarzania nowych kompozytów z użyciem materiałów węglowych jako nano- i mikronapełniaczy matryc polimerowych oraz określania wzajemnych oddziaływań pomiędzy matrycą polimerową i cząstkami napełniacza w zależności od jego struktury oraz stopnia dyspersji w polimerze.
•    Funkcjonalizacji uporządkowanych struktur węglowych w celu otrzymania jedno i kilkowarstwowych struktur grafenowych wykorzystywanych do otrzymywania kompozytów.
•    Syntezy i optymalizacji parametrów procesu otrzymywania grafenu i grafenowych struktur 3D na podłożach tlenków metali.
•    Otrzymywania pianek węglowych z polimerowych produktów ubocznych i odpadów.
•    Otrzymywania i charakterystyki fizykochemicznej nanomateriałów węglowych (nanorurek węglowych, nanowłókien węglowych, materiałów grafenowych) oraz hybryd tych materiałów z metalami i tlenkami metali, jak również ustalenia zależności składu chemicznego i architektury hybryd od ich właściwości katalitycznych i sensorowych.
W pracowni realizowane są projekty badawcze finansowane przez Narodowe Centrum Nauki i Fundację Na Rzecz Nauki Polskiej. Pracownia prowadzi współpracę z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi.

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN