Wydarzenia

DZIEŃ NAUKI 2012

Osoby które brały udział w Dniu Nauki : Mariola Siwy, Marta Musioł, Barbara Hajduk, Barbara Liszka, Monika Radlik, Dawid Szweda, Róża Trzcińska i Henryk Bednarski Osoby które brały udział w Dniu Nauki : Mariola Siwy, Marta Musioł, Barbara Hajduk, Barbara Liszka, Monika Radlik, Dawid Szweda, Róża Trzcińska i Henryk Bednarski

14 września 2012 Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w VIII edycji „Dnia Nauki” w Parku im. Poległych Bohaterów w Zabrzu.

Ponownie w tym roku CMPW PAN zajęło I miejsce na najciekawsze stoisko wśród 33 wystawców w VIII edycji „Dnia Nauki”.

Impreza odbyła się 14 września w parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela w Zabrzu, gdzie stanęło miasteczko namiotowe oraz scena z licznymi atrakcjami artystycznymi. Pod hasłem „Przez zabawę do wiedzy” pracownicy Centrum pokazywali zaskakujące, oryginalne, ciekawe i bardzo efektowne doświadczenia oraz sztuczki chemiczne a także fizyczne. Odkrywali piękno i barwność chemii oraz fizyki ukazujące drugie oblicze tych, nie zawsze uwielbianych, dziedzin wiedzy. Zaskakujące jest, jak kreatywność i twórcze pomysły oraz wzrastające możliwości chemii owocują w postaci niebywałych, wspaniałych "cudów" chemicznych. Przeprowadzono miedzy innymi polimeryzację na granicy faz, pokazano jak działają inteligentne polimery, jak powstają żywe kolory z mleka, jak zachowuje się płyn nienewtonowski. „Wykonano” obrazki z pianki, bombę pianową, złoty deszcz kryształków i magiczny palec. Pokazano zabawy z grawitacją i samopompujący się balonik.

Organizatorami VIII edycji „Dnia Nauki” byli: Urząd Miejski w Zabrzu, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Zabrzu. Celem imprezy było jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Dzień Nauki promował wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży szkolnej, najważniejsze osiągnięcia naukowe, techniczne a także pokazywał w sposób przystępny i ciekawy nauki, z którą spotykamy się w życiu codziennym.

Stoisko Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Informatyki „KOMPIK”, przygotowało interaktywną prezentację zabytkowych komputerów oraz warsztat elektrotechniczny przydatny w pracach restauratorskich zabytkowych sprzętów komputerowych. W zamierzchłe czasy przenosiło stoisko Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego z Chorzowa, gdzie można było m.in. usiąść w ławie szkolnej z danych lat oraz wypróbować przybory do nauki pisania, takie jak tabliczka z rysikiem czy pióro ze stalówką. Po raz pierwszy podczas Dnia Nauki zaprezentowała się także Wyższa Szkoła Techniczna w Zabrzu. Na stoisku Zespołu Szkół nr 3 w Zabrzu, uczniowie zaprezentowali prace wykonane na zajęciach elektroniki i mechatroniki. Jak co roku sporo miejsca zostało poświęcone na stoiska związane z ochroną zdrowia. Swoje nowoczesne rozwiązania stosowane w diagnostyce, terapii i rehabilitacji medycznej zaprezentował Instytut Techniki i Aparatury Medycznej „ITAM”. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii przedstawiła postępy prac nad systemem wspomagania serca dla dorosłych i dla dzieci, robotem kardiochirurgicznym oraz nad protezą zastawki serca, opartej o komórki własne pacjenta. Podczas Dnia Nauki można było zapoznać się również z osiągnięciami Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Z kolei Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zabrzu zorganizowała pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz ratownictwa medycznego z użyciem fantomów.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,391790,dzien-nauki-w-zabrzu.html

Czytany 5324 razy

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN