Wspomnienia o Tych, co odeszli

inż. Sylwia Czajkowska

12 marca 2016 roku w wieku 60 lat zmarła Sylwia Czajkowska, była osobą skromną, prawą i niezwykle wrażliwą na ludzkie sprawy.

Dołączyła do naszego zespołu, zespołu ówczesnego Zakładu Karbochemii, w 1980 roku, po ukończeniu studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej.

Swoją pracę Sylwia Czajkowska związała z badaniami węgla. Współpracowała z wybitnymi uczonymi. Ślad jej pracy widoczny jest w niemal wszystkich, także najwybitniejszych osiągnięciach naukowych, dotyczących struktury tego minerału. Jest współautorką wielu doskonałych publikacji i wielu doniosłych raportów, dotyczących tej dziedziny.

Sylwia Czajkowska znana jest wśród nas jako pracownik niesłychanie kompetentny, staranny i odpowiedzialny. Cechowało ją poczucie skromności, właściwe ludziom wybitnym. Ci z nas, którzy mieli szczęście bezpośrednio z Nią współpracować, bardzo wysoko taką współpracę oceniają, a wkład Sylwii Czajkowskiej uważają za nieodłączny element i warunek wykonania badań.

Sylwia pozostaje w naszej pamięci jako dobra koleżanka i oddany przyjaciel. Była osobą spokojną, życzliwą i przyjazną ludziom. W swoim środowisku pracy potrafiła stworzyć atmosferę ciepła i wzajemnego zrozumienia, a zarazem pełną zawodowego zaangażowania.

Dużo czasu poświęcała naszym młodym kolegom, którym przekazywała nie tylko swoje doświadczenie i naukową wiedzę, ale także wskazywała wartości, którymi powinni się kierować w pracy zawodowej i w życiu osobistym. Nigdy nikomu nie odmawiała rady i pomocy.

Lubiliśmy z nią pracować i byliśmy do niej bardzo przywiązani.

Jako uczeni i jako koledzy ponieśliśmy wielką stratę. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN