Wydarzenia

Otwarcie laboratorium mikroskopowego

18 stycznia 2012 r. Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu oficjalnie zainaugurowało działalność laboratorium mikroskopowego o profilu kriogenicznym do badań materiałów polimerowych i węglowych. 

Oficjalne otwarcie w budynku Centrum w Gliwicach było połączone z Seminarium naukowo-praktycznym dotyczącym technik mikroskopowych. Udział w seminarium wzięło ponad 40 osób reprezentujących krajowe placówki naukowe zajmujące się badaniami materiałowymi. Seminarium otworzył prof. dr hab. Andrzej Dworak, dyrektor CMPW PAN. W części naukowej spotkania przedstawione zostały dwa wykłady:

  • prof. dr hab. inż. Jerzy Morgiel z Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie - „Zastosowanie mikroskopii transmisyjnej w badaniach materiałów nano-strukturalnych”
  • prof. dr hab. Andrzej Gałęski z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi - „Struktura fizyczna polimerów, mieszanin polimerów, kompozytów i nanokompozytów polimerowych”.

W wykładach przedstawione zostały zalety mikroskopii elektronowej oraz mikroskopii sił atomowych ze szczególnym uwzględnieniem wymagań w odniesieniu do preparatyki materiałów polimerowych do celów opisywanych technik mikroskopowych.

W części praktycznej spotkania uczestnicy Seminarium zapoznali się z wyposażeniem laboratorium mikroskopowego Centrum, a specjaliści aplikacyjni z firm Labsoft oraz FEI Company zaprezentowali specjalne metody badawcze wykorzystywane do obrazowania materiałów polimerowych. Scharakteryzowali oni mikroskopy sił atomowych MultiMode NanoScope 3D i MultiMode 8, omówili ich podstawowe tryby pracy i możliwości wykorzystania do analizy polimerów w roztworach wodnych. Przedstawili także środowiskowy mikroskop skaningowy ESEM Quanta 250 FEG oraz zasadę działania i możliwości badawcze detektora elektronów przechodzących (WetSTEM) stosowanego do badania cienkich folii, żeli lub zawiesin wodnych w trybie rozszerzonej niskiej próżni (ESEM). W wypadku mikroskopu transmisyjnego Tecnai G2 F20 TWIN zaprezentowano szczegółowo sposób przygotowania uwodnionych próbek poprzez witryfikację oraz metodę Cryo-TEM z wykorzystaniem zwitryfikowanych próbek.

Przedstawiciele firmy Labsoft zademonstrowali także uczestnikom Seminarium, niedawno wprowadzony na rynek, biurkowy skaningowy mikroskop elektronowy Phenom G2 pro. Spotkanie, mające na celu zapoznanie uczestników z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w zakresie badań strukturalnych nanomateriałów i nową generacją urządzeń do ich obrazowania, stało się okazją do bezpośredniej wymiany poglądów na tematy związane z badaniami materiałów, głównie materiałów polimerowych.

Laboratorium obrazowania Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN jest otwarte na współpracę z jednostkami naukowo-badawczymi i przedsiębiorstwami w zakresie badań mikroskopowych materiałów, a członkowie zespołu są gotowi do konsultacji i chętnie udzielają porad dotyczących mikroskopowych badań materiałów.


LISTA UCZESTNIKÓW ZAMKNIĘTA

Plan spotkania (*.doc)

Środa, 18 stycznia 2012

 

Otwarcie laboratorium mikroskopowego o profilu kriogenicznym do badań materiałów polimerowych i węglowych
w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk

9:00 Otwarcie spotkania

9:10 Prof. dr hab. inż. Jerzy Morgiel
Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie

Zastosowanie mikroskopii transmisyjnej w badaniach materiałów nano-strukturalnych

10:10 Prof. dr hab. Andrzej Gałęski
Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi

Struktura fizyczna polimerów, mieszanin polimerów, kompozytów
i nanokompozytów polimerowych

11:10 Przerwa

11:30 Prezentacja mikroskopu sił atomowych MultiMode NanoScope 3D zainstalowanego w Centrum oraz MultiMode 8 (prezentacja firmy Bruker)

13:00 Lunch

14:00 Prezentacja mikroskopów elektronowych ESEM Quanta 250 FEG oraz TEM
Tecnai G2 F20 TWIN zainstalowanych w Centrum Materiałów Polimerowych
i Węglowych PAN

16:30 Prezentacja laboratoriów mikroskopowych

17:00 Zakończenie spotkania

Czytany 3437 razy

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN