PRIX GALIEN POLSKA 2015 award

Nagroda Prix Galien, 17.11.2015

17 listopada 2015 r. Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN otrzymało nagrodę PRIX GALIEN POLSKA 2015 w kategorii Innowacyjne odkrycie naukowe.

Kapituła Konkursu PRIX GALIEN POLSKA doceniła Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN za badania w projekcie POLYCELL, w ramach którego opracowano nośniki polimerowe do termicznie kontrolowanego wytwarzania i oddzielania arkuszy skóry i nabłonka.

Nagrodę odebrał prof. Andrzej Dworak, koordynator projektu POLYCELL, podczas uroczystej gali w hotelu Sheraton w Warszawie.

Konkurs Prix Galien jest organizowany od 45 lat, a jego twórcą był francuski farmaceuta, Roland Mehl. Obecnie konkurs odbywa się w 17 krajach, w Polsce od roku 2012.

Więcej informacji na temat konkursu Prix Galien na stronie

http://www.prixgalien.pl/laureaci-prix-galien-2015/

http://www.prixgalien.pl/o-konkursie/

http://prixgalien.pl/multimedia/

Czytany 8841 razy

 


Lecimy w Kosmos!!!

 

We współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) zakończyła ocenę merytoryczną w naborze eksperymentów do realizacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zespół pracowników CMPW PAN w składzie Jakub Włodarczyk, Michał Sobota, Mateusz Stojko, Monika Musiał-Kulik oraz Katarzyna Jelonek został zakwalifikowany do wzięcia udziału w misji Axiom 4, planowanej na październik 2024. Eksperyment "Biodegradable polymer drug delivery systems in low Earh orbirt" (akronim LEO-DDS) będzie polegać na ocenie stabilności polimerowych systemów kontrolowanego uwalniania leków w warunkach panujących na ISS. Zbadany zostanie m.in. wpływ mikrograwitacji na dyfuzję wybranych substancji aktywnych przez polimerowy nośnik, wpływ podwyższonego poziomu promieniowania na degradację poliestrów biodegradowalnych oraz efekt ekranowania leków przed promieniowaniem kosmicznym przez matrycę polimerową. Czas realizacji szacowany jest na 3 lata. Uzyskane wyniki, ze względu na dotychczasowy brak badań prowadzonych w tym kierunku, w znacznym stopniu przyczynią się do rozwoju wiedzy na zarówno na temat polimerów jak również systemów kontrolowanego uwalniania leków. Uwalnianie substancji o działaniu terapeutycznym z polimerowych nośników może w przyszłości stać się jednym z głównych sposobów wspierania zdrowia fizycznego oraz psychicznego astronautów podczas realizowanych misji.

 

Więcej przeczytasz pod linkiem.


 zawiadomienie o wyborze dyrektora strona CMPiW

 




Wspólna Szkoła Doktorska - rekrutacja na rok akademicki 2023/2024


Joint Doctoral School - recruitment for the academic year 2023/2024


Link: https://rekrutacja.polsl.pl/szkola_doktorska/



Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk oferuje realizację rozprawy doktorskiej w dyscyplinie nauki chemiczne w następujących tematach:

„Synteza i charakterystyka inteligentnych nośników fotouczulaczy dla terapii fotodynamicznej”
„Intelligent carriers of photosensitizers for photodynamic therapy”
 Promotor: Prof. dr hab. inż. Piotr Kurcok, e-mail: pkurcok@cmpw-pan.pl

 

„Amfifilowe, rozgałęzione kopolimery o budowie core-shell oparte na 2-oksazolinach, laktonach oraz glicydolu jako jednostce rozgałęziającej łańcuch”
„Amphiphilic branched copolymers of core-shell structure based on 2-oxazolines, lactones and glycidol as chain branching unit”
Promotor: Dr hab. inż. Wojciech Wałach prof. CMPW PAN, e-mail: wwalach@cmpw-pan.pl

 

„Polimery gwieździste jako nanoplatformy do kontrolowanego dostarczania substancji aktywnych”
„Star polymers as nanoplatforms for controlled delivery of active substances”
Promotor: Dr hab. inż. Agnieszka Kowalczuk prof. CMPW PAN, e-mail: akowalczuk@cmpw-pan.pl

 

Zainteresowane osoby proszone są o kontakt na adres mailowy sekretariat_naukowy@cmpw-pan.pl lub adres mailowy promotora.

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN