Lecimy w Kosmos!!!
We współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) zakończyła ocenę merytoryczną w naborze eksperymentów do realizacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zespół pracowników CMPW PAN w składzie Jakub Włodarczyk, Michał Sobota, Mateusz Stojko, Monika Musiał-Kulik oraz Katarzyna Jelonek został zakwalifikowany do wzięcia udziału w misji Axiom 4, planowanej na październik 2024. Eksperyment "Biodegradable polymer drug delivery systems in low Earh orbirt" (akronim LEO-DDS) będzie polegać na ocenie stabilności polimerowych systemów kontrolowanego uwalniania leków w warunkach panujących na ISS. Zbadany zostanie m.in. wpływ mikrograwitacji na dyfuzję wybranych substancji aktywnych przez polimerowy nośnik, wpływ podwyższonego poziomu promieniowania na degradację poliestrów biodegradowalnych oraz efekt ekranowania leków przed promieniowaniem kosmicznym przez matrycę polimerową. Czas realizacji szacowany jest na 3 lata. Uzyskane wyniki, ze względu na dotychczasowy brak badań prowadzonych w tym kierunku, w znacznym stopniu przyczynią się do rozwoju wiedzy na zarówno na temat polimerów jak również systemów kontrolowanego uwalniania leków. Uwalnianie substancji o działaniu terapeutycznym z polimerowych nośników może w przyszłości stać się jednym z głównych sposobów wspierania zdrowia fizycznego oraz psychicznego astronautów podczas realizowanych misji.
Więcej przeczytasz pod linkiem.

Wspólna Szkoła Doktorska - rekrutacja na rok akademicki 2023/2024
Link: https://rekrutacja.polsl.pl/szkola_doktorska/
Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk oferuje realizację rozprawy doktorskiej w dyscyplinie nauki chemiczne w następujących tematach:
„Synteza i charakterystyka inteligentnych nośników fotouczulaczy dla terapii fotodynamicznej”
„Intelligent carriers of photosensitizers for photodynamic therapy”
Promotor: Prof. dr hab. inż. Piotr Kurcok, e-mail: pkurcok@cmpw-pan.pl
„Degradacja biokompozytów polimerów biodegradowalnych z odpadowymi wypełniaczami naturalnymi”
„Degradation of biocomposites of biodegradable polymers with waste natural fillers”
Promotor: Prof. dr hab. inż. Marek Kowalczuk, e-mail: mkowalczuk@cmpw-pan.pl
Promotor pomocniczy: Dr inż. Marta Musioł, e-mail: mmusiol@cmpw-pan.pl
„Badanie zależności między mikrostrukturą a właściwościami cienkich warstwa wybranych p-skoniugowanych związków organicznych i ich mieszanin”
„Investigation of the relationship between the microstructure and properties of thin films of selected p-conjugated organic compounds and their mixtures”
Promotor: Dr hab. Henryk Bednarski, e-mail: hbednarski@cmpw-pan.pl
„Amfifilowe, rozgałęzione kopolimery o budowie core-shell oparte na 2-oksazolinach, laktonach oraz glicydolu jako jednostce rozgałęziającej łańcuch”
„Amphiphilic branched copolymers of core-shell structure based on 2-oxazolines, lactones and glycidol as chain branching unit”
Promotor: Dr hab. inż. Wojciech Wałach prof. CMPW PAN, e-mail: wwalach@cmpw-pan.pl
„Polimery gwieździste jako nanoplatformy do kontrolowanego dostarczania substancji aktywnych”
„Star polymers as nanoplatforms for controlled delivery of active substances”
Promotor: Dr hab. inż. Agnieszka Kowalczuk prof. CMPW PAN, e-mail: akowalczuk@cmpw-pan.pl
„Elektroaktywne kompozyty polimerowe o właściwościach sensorycznych do monitorowania in situ złączy zgrzewanych”
„Electroactive polymer composites with sensing properties for in situ monitoring of welded joints”
Promotor: Dr hab. inż. Urszula Szeluga, e-mail: uszeluga@cmpw-pan.pl
Promotor pomocniczy: Dr inż. Marcin Godzierz, e-mail: mgodzierz@cmpw-pan.pl
Zainteresowane osoby proszone są o kontakt na adres mailowy sekretariat_naukowy@cmpw-pan.pl lub adres mailowy promotora.