Wydarzenia

Wydarzenia

Jesteśmy siódmą, na 106 podlegających ocenie, jednostką naukową w zestawieniu SCImago Institution Ranking (SIR) pod względem innowacyjności w Polsce. W zestawieniu ogólnym jednostek naukowych w kraju zajmujemy 20 miejsce.

https://www.scimagoir.com/rankings.php?country=POL&;ranking=Innovation

https://www.scimagoir.com/rankings.php?country=POL&;ranking=

SCImago Institutions Rankings (SIR) to międzynarodowy ranking uczelni, instytutów oraz firm, które prowadzą badania naukowe. Jego opracowaniem zajmuje się firma Scimago Labs. Ocenie podlegają tylko te jednostki, które w badanym okresie opublikowały co najmniej 100 prac uwzględnionych w bazie SCOPUS.

W rankingu analizowane są trzy wskaźniki: badania (research rank) - na podstawie analizy bibliometrycznej danych z bazy SCOPUS (Elsevier), innowacyjność (innovation rank) - na podstawie analizy cytowań publikacji danej instytucji w patentach, w oparciu o bazę PATSTAT oraz wpływ społeczny (societal rank) - oznacza obecność danej instytucji w internecie.

Więcej

CMPW PAN otrzymało wyróżnienie w VII edycji Konkursu „EUREKA! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” za wynalazek „Włóknina opatrunkowa i sposób wytwarzania włókniny opatrunkowej”. Nad wynalazkiem pracowały zespoły z CMPW PAN i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Wynalazek dotyczy nanowłókniny opatrunkowej otrzymanej techniką elektroprzędzenia przeznaczonej do leczenia trudno gojących się ran. Jej innowacyjne działanie polega na maksymalnym przyspieszeniu czasu regeneracji uszkodzonych tkanek, a także ograniczeniu powikłań i powstawania blizn. Opatrunek jest biozgodny i biodegradowalny, wchłania się w trakcie procesu leczenia uwalniając substancję czynną, którą jest propolis - czynnik terapeutyczny o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz regeneracyjnych. Można modyfikować czas rozkładania się opatrunku poprzez modyfikowanie jego składu, mikrostruktury i grubości, a to daje możliwość dopasowania go do rodzaju rany.

Więcej informacji:

https://eureka.dziennik.pl/wynalazki/Eureka2020_wynalazek19.html

https://eureka.dziennik.pl/

https://serwisy.gazetaprawna.pl/

https://teleexpress.tvp.pl/47906522/cudowna-nic

Więcej

Centrum uhonorowane zostało tytułem RYNKOWY LIDER INNOWACJI 2020 - Jakość, Kreatywność, Efektywność. Tytuł przyznany został przez Kapitułę „Strefy Gospodarki" – Ogólnopolskiego Dodatku Dziennika Gazeta Prawna. 

Rynkowy Lider Innowacyjności – Jakość, Kreatywność, Efektywność to ogólnopolski Program promocyjny skierowany do działających w Polsce przedsiębiorstw, instytucji, jednostek naukowych oraz organizacji, które realizują z powodzeniem innowacyjne projekty, związane m.in. z produkcją, badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami, a także wdrażaniem oraz stosowaniem technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych.

Więcej

W dniu 23 stycznia 2020 r. Centrum na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu włączyło się w akcję ferie w mieście razem z MOK pod hasłem „W świecie nauki”. Rok 2020, w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego został ustanowiony Rokiem Fizyki. Z tego względu pracownicy Centrum w ramach tej akcji przeprowadzili warsztaty z zakresu fizyki, niezwykle ciekawej nauki eksperymentalnej.

Więcej

W wyniku konkursu Prezes PAN z dniem 1 stycznia 2020 r. powołał prof. dr hab. Barbarę Trzebicką na Dyrektora Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk na okres czteroletniej kadencji, tj. do dnia 31 grudnia 2023 r.

Więcej

Listopad miesiącem nowoczesnych technologii pakowania i ważenia

Zrównoważony przemysł w przemyśle opakowań, biotworzywa i biokompozyty jako alternatywa dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych oraz digitalizacja procesów w sektorze opakowań – to główne tematy, które były poruszone podczas ostatniej edycji Targów Opakowań i Technologii Pakowania ExpoOPAKOWANIA, którym towarzyszyła Konferencja naukowa „Opakowania dla ludzi i środowiska” pt.: ”Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) i zrównoważony rozwój w przemyśle opakowań zorganizowana przez Katedrę Opakowalnictwa Towarów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prof. M. Kowalczuk z CMPW PAN wygłosił na niej referat „Zrównoważony rozwój, a kierunki rozwoju branży opakowań biodegradowalnych”.  Równolegle odbył się Salon Ważenia i Dozowania WAGexpo, któremu towarzyszyła konferencja związana z przepisami prawnymi dot. systemów oceny zgodności. Wydarzenie odbyło się w dniach 20-21 listopada br. w Expo Silesia w Sosnowcu.

Więcej

Strona 1 z 11

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN