Wydarzenia

Wydarzenia

FORUM NAUKA-BIZNES: NANOTECHNOLOGIA W MEDYCYNIE I OCHRONIE ŚRODOWISKA

Forum Nauka – Biznes: Nanotechnologia w medycynie i ochronie środowiska

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN organizuje „Forum Nauka – Biznes: Nanotechnologia w medycynie i ochronie środowiska”.
Forum ma na celu zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami w obszarze nanotechnologii i nanomateriałów oraz popularyzację wiedzy na temat potencjału nanotechnologii na Śląsku.

Obecna edycja Forum odbędzie się w formie online w dniu 15 kwietnia 2021 r. od godz. 12.15 do godz. 14.15, dotyczyć będzie medycyny i ochrony środowiska. Moderatorem Forum będzie prof. dr hab. inż. Marek Kowalczuk, kierownik Zespołu Innowacji, Technologii i Analiz w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN.

Prezentowane podczas Forum treści będą miały charakter zarówno naukowy, jak i biznesowy, a przede wszystkim praktyczny i zorientowany na współpracę tych dwóch środowisk.

Forum Nauka-Biznes organizowany jest w ramach projektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania w województwie śląskim (SO RIS w PPO II)”

https://ris.slaskie.pl/czytaj/projekt_siec_regionalnych_obserwatoriow_specjalistycznych_w_ppoii_2019_22

Udział samym Forum jest całkowicie bezpłatny!

Forum odbędzie się w ramach konferencji naukowo-biznesowej InterNanoPoland, która jest międzynarodowym forum dla naukowców, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz studentów pracujących w obszarach związanych z nanomateriałami oraz nanotechnologią. Na konferencji poruszona zostanie tematyka zastosowania nauki w przemyśle, funkcjonalizacji materiałów i ich użyteczności w medycynie, nowości w dziedzinach prawno-etycznych, najnowszej aparatury badawczej oraz możliwości rozwoju projektów badawczo-rozwojowych.

Przygotowano niezwykle interesujące, rozwojowe i interdyscyplinarne tematy sesji. Szczegółowe informacje dotyczące InterNanoPoland 2021 znajdują się na stronie: https://internanopoland.com/

Dostęp do Forum Nauka Biznes jest bezpłatny! Niżej link do Forum.

https://app.hopin.com/events/internanopoland/sessions/1a41dc50-463e-4bf7-abbe-6e305e40e60c

Więcej

W czasopiśmie PLOS Biology autorzy z Uniwersytetu Stanforda, koncernu wydawniczego Elsevier i firmy SciTech Strategies opublikowali listę 2% TOP naukowców świata, biorąc m.in. po uwagę cytowanie ich publikacji przez innych autorów. W tym gronie znalazł się prof. dr hab. inż. Janusz Kasperczyk, kierownik Pracowni Polimerowych Materiałów Biomedycznych.
Gratulujemy!

Więcej

Jesteśmy siódmą, na 106 podlegających ocenie, jednostką naukową w zestawieniu SCImago Institution Ranking (SIR) pod względem innowacyjności w Polsce. W zestawieniu ogólnym jednostek naukowych w kraju zajmujemy 20 miejsce.

https://www.scimagoir.com/rankings.php?country=POL&;ranking=Innovation

https://www.scimagoir.com/rankings.php?country=POL&;ranking=

SCImago Institutions Rankings (SIR) to międzynarodowy ranking uczelni, instytutów oraz firm, które prowadzą badania naukowe. Jego opracowaniem zajmuje się firma Scimago Labs. Ocenie podlegają tylko te jednostki, które w badanym okresie opublikowały co najmniej 100 prac uwzględnionych w bazie SCOPUS.

W rankingu analizowane są trzy wskaźniki: badania (research rank) - na podstawie analizy bibliometrycznej danych z bazy SCOPUS (Elsevier), innowacyjność (innovation rank) - na podstawie analizy cytowań publikacji danej instytucji w patentach, w oparciu o bazę PATSTAT oraz wpływ społeczny (societal rank) - oznacza obecność danej instytucji w internecie.

Więcej

CMPW PAN otrzymało wyróżnienie w VII edycji Konkursu „EUREKA! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” za wynalazek „Włóknina opatrunkowa i sposób wytwarzania włókniny opatrunkowej”. Nad wynalazkiem pracowały zespoły z CMPW PAN i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Wynalazek dotyczy nanowłókniny opatrunkowej otrzymanej techniką elektroprzędzenia przeznaczonej do leczenia trudno gojących się ran. Jej innowacyjne działanie polega na maksymalnym przyspieszeniu czasu regeneracji uszkodzonych tkanek, a także ograniczeniu powikłań i powstawania blizn. Opatrunek jest biozgodny i biodegradowalny, wchłania się w trakcie procesu leczenia uwalniając substancję czynną, którą jest propolis - czynnik terapeutyczny o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz regeneracyjnych. Można modyfikować czas rozkładania się opatrunku poprzez modyfikowanie jego składu, mikrostruktury i grubości, a to daje możliwość dopasowania go do rodzaju rany.

Więcej informacji:

https://eureka.dziennik.pl/wynalazki/Eureka2020_wynalazek19.html

https://eureka.dziennik.pl/

https://serwisy.gazetaprawna.pl/

https://teleexpress.tvp.pl/47906522/cudowna-nic

Więcej

Centrum uhonorowane zostało tytułem RYNKOWY LIDER INNOWACJI 2020 - Jakość, Kreatywność, Efektywność. Tytuł przyznany został przez Kapitułę „Strefy Gospodarki" – Ogólnopolskiego Dodatku Dziennika Gazeta Prawna. 

Rynkowy Lider Innowacyjności – Jakość, Kreatywność, Efektywność to ogólnopolski Program promocyjny skierowany do działających w Polsce przedsiębiorstw, instytucji, jednostek naukowych oraz organizacji, które realizują z powodzeniem innowacyjne projekty, związane m.in. z produkcją, badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami, a także wdrażaniem oraz stosowaniem technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych.

Więcej

W dniu 23 stycznia 2020 r. Centrum na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu włączyło się w akcję ferie w mieście razem z MOK pod hasłem „W świecie nauki”. Rok 2020, w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego został ustanowiony Rokiem Fizyki. Z tego względu pracownicy Centrum w ramach tej akcji przeprowadzili warsztaty z zakresu fizyki, niezwykle ciekawej nauki eksperymentalnej.

Więcej

Strona 1 z 11

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN