Wydarzenia

Wydarzenia

W dniu 5 lutego 2018 r. w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN odbyło się spotkanie belgijsko-polskie młodych pracowników naukowych Uniwersytetu w Gandawie i naszego instytutu.
Celem spotkania było wzajemne poznanie się, przedstawienie realizowanych badań, prezentacja osiągnięć, wymiana doświadczeń oraz nawiązanie wzajemnej współpracy pomiędzy młodymi uczonymi i zespołami jednostek naukowych.

Szczegółowy programu spotkania znajduje się w załączniku.

Więcej

W dniu 17 stycznia 2018 r. odbyło się w Centrum drugie seminarium dr. Ignacio Gonzaleza-Martineza, który przedstawił wyniki badań realizowanaych w ramach projektu POLONEZ 2 (European Union Horizon 2020 research and innovation programme under the Marie Skłodowska-Curie) pt. „In- situ room temperature growth of single-walled carbon nanotubes” (grant No. 665778).

POLONEZ to grupa projektów nakierowana na umiędzynarodowienie nauki w Polsce. Adresowany jest do naukowców przyjeżdżających z zagranicy, którzy chcą prowadzić badania naukowe w polskich jednostkach.

Więcej

W dniu 22 listopada 2018 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN odwiedzili uczniowie drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. Na wstępie dr Barbara Mendrek przedstawiała działalność naukową Centrum. W dalszej części wizyty pracownicy CMPW PAN zaprezentowali uczniom szereg interesujących doświadczeń chemicznych. Ponadto, uczniowie mieli okazję zapoznać się z transmisyjnym mikroskopem elektronowym wykorzystywanym do charakterystyki materiałów polimerowych i polimerowo-węglowych otrzymywanych w Centrum.

Więcej

CMPW PAN na zaproszenie Fundacji na rzecz promocji i rozwoju TYGIEL objęło Patronatem Honorowym III Ogólnopolską Konferencję Naukową "Nanotechnologia wobec oczekiwań XXI w." Konferencja odbędzie się 13 grudnia 2018 r. w Lublinie.

Celem Konferencji jest przybliżenie wiedzy oraz najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie nanotechnologii. Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie zarówno tworzenia nanomateriałów, jak i wykorzystania osiągnięć nanotechnologii w obrębie technologii, przemysłu oraz medycyny. Podczas Konferencji będziemy poruszać takie tematy, jak metody wytwarzania i właściwości nanocząsteczek, zastosowanie nanomateriałów, bezpieczeństwo wytwarzania i składowania nanomateriałów oraz aspekty etyczne i prawne tworzenia i wykorzystywania nanostruktur. Konferencja Nanotechnologia wobec oczekiwań XXI wieku realizowana jest z inicjatywy Fundacji na rzecz promocji i nauki TYGIEL.

Uczestnicy Konferencji mają możliwość przedstawienia prac przeglądowych, prezentacji wyników badań własnych oraz uzyskanych w ramach realizacji prac dyplomowych i doktorskich, jak również zaprezentowania zainteresowań naukowych. Udział w Konferencji umożliwia wymianę poglądów i doświadczeń w gronie osób reprezentujących różne dziedziny nauki, zachęca do podjęcia dyskusji nad aspektami dotyczącymi nanotechnologii, a także inspiruje do dalszych badań.

Aby wziąć udział w konferencji należy zarejestrować się drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny na stronie internetowej. Rejestracja odbywa się w dwóch turach: I tura do 30 października 2018 r. oraz II tura do 22 listopada 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://www.konferencja-nanotechnologia.pl/

Więcej

29 września 2018 na terenie parku Poległych Bohaterów w Zabrzu Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w pikniku rodzinnym organizowanym w ramach Skarbnikowych Godów przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski. Piknik był związany z obchodami 96. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. W trakcie pikniku odbywały się m.in. magiczne animacje, kącik małego artysty, konkursy z nagrodami oraz pokazy doświadczeń chemicznych. Pracownicy CMPW PAN zaprezentowali szereg ciekawych doświadczeń, a także zapraszali chętnych uczestników wydarzenia do ich wspólnego wykonywania. Stoisko CMPW PAN cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a największe wrażenie na uczestnikach zrobiło otrzymywanie chemicznego kameleona.

Więcej

W dniu 14 września 2018 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w „XIV Dniu Nauki” plenerowej imprezie, podczas której 56 wystawców, szkoły, uczelnie wyższe, instytuty naukowe, a także placówki kultury prezentowali swoją ofertę i osiągnięcia. Tegoroczny Dzień Nauki był połączony z udostępnieniem turystom Trasy Wodnej w Sztolni Królowa Luiza, a gościem specjalnym był dr Tomasz Rożek, prowadzący popularnonaukowy program telewizyjny SONDA 2, który wygłosił wykład pt. ,,Węgiel i woda". Celem imprezy była jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Dzień Nauki promuje wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży szkolnej, najważniejsze osiągnięcia naukowe, techniczne, rozbudza zainteresowania, w sposób interaktywny, przystępny, niekonwencjonalny zachęca do bliższego poznania dziedzin, które wydawać się mogą trudne. Pracownicy CMPW PAN pod hasłem „Zdobywaj wiedzę z nami” przeprowadzali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne i fizyczne. Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN zostało zwycięzcą w konkursie na najciekawsze stoisko.

Więcej

Strona 1 z 9

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Barbara Trzebicka, tel. +48 32 271-60-77 w. 755


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Ewa Michalska, tel. +48 32 271-60-77 w. 126
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN