Wydarzenia

Wydarzenia

28 września 2019 na terenie parkingu Centrum handlowego Platan w Zabrzu Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w pikniku rodzinnym organizowanym w ramach Skarbnikowych Godów przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski. Piknik był związany z obchodami 97. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Skarbnikowe Gody to impreza skierowana do szerokiej publiczności – mieszkańców Zabrza, okolicznych miejscowości i turystów.  Swoim rozmachem co roku wzbudza ogromne zainteresowanie. Pracownicy CMPW PAN zaprezentowali szereg ciekawych doświadczeń, a także zapraszali chętnych uczestników wydarzenia do ich wspólnego wykonywania. Stoisko CMPW PAN cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a największe wrażenie na uczestnikach zrobiło otrzymywanie chemicznych gąsienic.

Więcej

W dniach 9-12 września w Pomorie w Bułgarii odbyło się 19th National Symposium Polymers 2019. Jury sesji posterowej wyróżniło nagrodą specjalną prezentację CMPW PAN. Tytuł nagrodzonej pracy: „Aggregation of PS-b-PGL in dioxane and waterdioxane solution”, autorzy: Ł. Otulakowski, A. Dworak, M. Gadzinowski, S. Słomkowski, T. Basińska, B. Trzebicka.

Więcej

W dniu 13 września 2019 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w „ XV Dniu Nauki”. Tegoroczna edycja Dnia Nauki zorganizowana została w Parku 12C przy ul. Sienkiewicza 43, a organizatorami było Miasto Zabrze oraz Sztolnia Królowa Luiza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Podczas plenerowej imprezy 44 wystawców, szkół, uczelni wyższych, instytutów naukowych, a także placówek kultury prezentowali swoją ofertę i osiągnięcia. Tegoroczny Dzień Nauki był połączony z udostępnieniem turystom Parku Techniki Wojskowej i zwiedzanie podziemi w Sztolni Królowa Luiza w ramach realizującej podstawę programową lekcji edukacyjnej w promocyjnej cenie. Celem imprezy była jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Pracownicy CMPW PAN pod hasłem „Zdobywaj wiedzę z nami” przeprowadzali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne i fizyczne. Stanowisko Centrum cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników wydarzenia. Największym powodzeniem cieszyło się wykonywanie przez uczestników wydarzenia kolorowych polimerowych robaczków, które można było zabrać ze sobą. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły doświadczenia ze zmieniającymi się kolorami: chemiczny kameleon, chemiczne światła drogowe, znikający błękit, czy złoty deszcz robiony w kolbie.

W konkursie na najciekawsze stoisko Centrum zajęło 1 miejsce wśród wystawców.

Więcej

W dniu 08.06.2019 pracownicy Centrum uczestniczyli w odbywającym się cyklicznie pikniku charytatywnym” organizowanym przez firmę Marco z Gliwic. W trakcie pikniku prowadzona była zbiórka środków na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji Różyczka w Gliwicach.

Więcej

Miło nam poinformować, że mgr inż. Klaudia Nocoń, doktorantka Pracowni Inżynierii Materiałów Polikondensacyjnych CMPW PAN, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie "The best oral presentation" zorganizowanym podczas 6th "International Scientific Conference on Pervaporation, Vapor Permeation, Gas Separation, and Membrane Distillation". Tytul wystąpienia: "Gas Transport Properties of Thermally Rearranged co-Polyimide Membranes". Konferencja odbyła się w dniach 14-17 maja 2019 roku w Toruniu.
Gratulujemy!

Więcej

W dniach 28-29 maja 2019 r. w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk odbyło się seminarium "NEXT GENERATION STRATEGIES AND INSIGHTS ON LARGE MOLECULE CHARACTERIZATION". W pierwszym dniu seminarium przedstawiono nowe spojrzenie na strategie charakterystyki makrocząsteczek. W drugim dniu odbyły się podstawowe sesje szkoleniowe, krótkie kursy i sesje wsparcia dotyczące obsługi sprzętu i oprogramowania Wyatt. Organizatorami seminarium byli Wyatt Technology, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk oraz firma Polygen. W seminarium wzięły udział 43 osoby. Udział w seminarium był bezpłatny.

Więcej

Strona 1 z 10

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Barbara Trzebicka, tel. +48 32 271-60-77 w. 755


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN