Wydarzenia

Wydarzenia

CMPW PAN znalazło się na pierwszym miejscu, wśród 113 jednostek naukowych podlegających ocenie w zestawieniu SCImago Institution Ranking (SIR), pod względem innowacyjności w Polsce w 2023 r. W zestawieniu ogólnym jednostek naukowych w kraju za ubiegły rok Centrum zajmuje 20 miejsce.
https://www.scimagoir.com/rankings.php?country=POL&;ranking=Innovation&year=2017
https://www.scimagoir.com/rankings.php?country=POL&;year=2017&ranking=
SIR to międzynarodowy ranking uczelni, instytutów oraz firm, które prowadzą badania naukowe, przygotowywany corocznie przez firmę Scimago Labs. Oceniane są jedynie te jednostki, które w badanym okresie opublikowały co najmniej 100 prac uwzględnionych w bazie SCOPUS.
Podczas tworzenia rankingów istotne są trzy wskaźniki: badania (research rank) - na podstawie analizy bibliometrycznej danych z bazy SCOPUS, innowacyjność (innovation rank) - na podstawie analizy cytowań publikacji danej instytucji w patentach, w oparciu o bazę PATSTAT oraz wpływ społeczny (societal rank) – związany z obecnością instytucji w mediach internetowych.

Więcej

W dniu 20.10.2023 Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) zakończyła ocenę merytoryczną w naborze eksperymentów do realizacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zespół pracowników CMPW PAN w składzie Jakub Włodarczyk, Michał Sobota, Mateusz Stojko, Monika Musiał-Kulik oraz Katarzyna Jelonek zaproponował eksperyment, który został zakwalifikowany do wzięcia udziału w misji Axiom 4, planowanej na październik 2024. Eksperyment "Biodegradable polymer drug delivery systems in low Earh orbirt" (akronim LEO-DDS) będzie polegać na ocenie stabilności polimerowych systemów kontrolowanego uwalniania leków w warunkach panujących na ISS. Zbadany zostanie m.in. wpływ mikrograwitacji na dyfuzję wybranych substancji aktywnych przez polimerowy nośnik, wpływ podwyższonego poziomu promieniowania na degradację poliestrów biodegradowalnych oraz efekt ekranowania leków przed promieniowaniem kosmicznym przez matrycę polimerową. Czas realizacji szacowany jest na 3 lata. Uzyskane wyniki, ze względu na dotychczasowy brak badań prowadzonych w tym kierunku, w znacznym stopniu przyczynią się do rozwoju wiedzy na zarówno na temat polimerów jak również systemów kontrolowanego uwalniania leków. Uwalnianie substancji o działaniu terapeutycznym z polimerowych nośników może w przyszłości stać się jednym z głównych sposobów wspierania zdrowia fizycznego oraz psychicznego astronautów podczas realizowanych misji.

https://polsa.gov.pl/wydarzenia/polskie_eksperymenty_na_iss_wyniki/

Więcej

W dniu 12 czerwca 2023 r. pracownicy CMPW PAN zorganizowali pokaz doświadczeń związanych tematycznie z programem klasy 8 szkoły podstawowej. W pokazach uczestniczyli uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. Na wstępie dr hab. inż. Wojciech Wałach, prof. CMPW PAN przedstawił w formie wykładu Centrum i działalność naukową prowadzoną w instytucie.

Więcej

W dniu 3 czerwca 2023 r. w Wilczej Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło z pokazami przybliżającymi świat chemii w Festynie Rodzinnym organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny. Pracowniczki Centrum (M. Siwy, M. Musioł, A. Hercog) przedstawiły kilkanaście atrakcyjnych doświadczeń zarówno dla dzieci jak i dorosłych, pokazano m.in. „Chemiczne jajo”, „Lawa lampa”, „Wulkan w kuchni”, „Chemiczny ogród”, „Kolorowy wir w mleku”, „Statek w butelce”. W doświadczeniach mogli barć udział uczestnicy wydarzenia. Pokazy Centrum były jedną z licznych atrakcji przygotowanych na tym festynie dla dzieci i ich rodziców.

Więcej

Uniwersytet Śląski w Katowicach jako lider konsorcjum Regionalnego Specjalistycznego Obserwatorium Nanotechnologii i Nanomateriałów ma przyjemność zaprosić: przedsiębiorców, rzemieślników, rękodzielników, projektantów, naukowców, studentów oraz wszystkie osoby zainteresowane na bezpłatne Forum Biznes – Nauka pt.:

„Rzemiosło na nowoczesnym rynku – biznes, pasja, slow-life”

Celem organizacji Forum jest inicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami w obszarze tzw. nowego rzemiosła oraz popularyzacja wiedzy na temat nowoczesnych form sprzedaży dziedzictwa kultury w Polsce i na świecie, budowania strategii cen produktu rzemieślniczego, wykorzystania designu oraz unikatowych materiałów w budowaniu firmy i marki.

Forum odbędzie się w dwóch terminach oraz dwóch lokalizacjach: 11 stycznia 2023 r. w Cieszynie oraz 13 stycznia 2023 r. w Chorzowie.

Więcej informacji w załączniku.

Więcej

W dniu 7 października 2022 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w „XVIII Dniu Nauki” Tegoroczna edycja Dnia Nauki zorganizowana została w zrewitalizowanej przestrzeni wokół wybudowanej w 1909 roku wieży ciśnień przy ul. Jana Zamoyskiego 2. Patronem tegorocznej edycji był Śląski Park Technologii Medycznych – Kardio-Med Silesia i Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi. Celem Dnia Nauki było promowanie wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej, osiągnięć naukowych, technicznych oraz rozbudzanie zainteresowań w sposób interaktywny, przystępny i niekonwencjonalny zachęcać do bliższego poznania dziedzin, które wydawać się mogą trudne, nieznane, czasem – z pozoru mało ciekawe. Pracownicy Centrum prezentowali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne oraz fizyczne.

Więcej

Strona 1 z 12

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN