Wydarzenia

Wydarzenia

Listopad miesiącem nowoczesnych technologii pakowania i ważenia

Zrównoważony przemysł w przemyśle opakowań, biotworzywa i biokompozyty jako alternatywa dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych oraz digitalizacja procesów w sektorze opakowań – to główne tematy, które były poruszone podczas ostatniej edycji Targów Opakowań i Technologii Pakowania ExpoOPAKOWANIA, którym towarzyszyła Konferencja naukowa „Opakowania dla ludzi i środowiska” pt.: ”Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) i zrównoważony rozwój w przemyśle opakowań zorganizowana przez Katedrę Opakowalnictwa Towarów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prof. M. Kowalczuk z CMPW PAN wygłosił na niej referat „Zrównoważony rozwój, a kierunki rozwoju branży opakowań biodegradowalnych”.  Równolegle odbył się Salon Ważenia i Dozowania WAGexpo, któremu towarzyszyła konferencja związana z przepisami prawnymi dot. systemów oceny zgodności. Wydarzenie odbyło się w dniach 20-21 listopada br. w Expo Silesia w Sosnowcu.

Więcej

W dniach 16-17 października 2019 r. w Katowicach odbyła się czwarta edycja InterNanoPoland największej w Polsce konferencji naukowo-biznesowej na temat nanotechnologii. To międzynarodowe forum dla naukowców, przedsiębiorców oraz instytucji z otoczenia biznesu, którzy kształtują przyszłość krajowego i światowego sektora nanotechnologii.
W trakcie konferencji dr Jolanta Konieczkowska z CMPW PAN wygłosiła wykład „Photomechanical effect in glassy azopolyimides”.

Więcej

28 września 2019 na terenie parkingu Centrum handlowego Platan w Zabrzu Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w pikniku rodzinnym organizowanym w ramach Skarbnikowych Godów przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski. Piknik był związany z obchodami 97. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Skarbnikowe Gody to impreza skierowana do szerokiej publiczności – mieszkańców Zabrza, okolicznych miejscowości i turystów.  Swoim rozmachem co roku wzbudza ogromne zainteresowanie. Pracownicy CMPW PAN zaprezentowali szereg ciekawych doświadczeń, a także zapraszali chętnych uczestników wydarzenia do ich wspólnego wykonywania. Stoisko CMPW PAN cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a największe wrażenie na uczestnikach zrobiło otrzymywanie chemicznych gąsienic.

Więcej

W dniach 9-12 września w Pomorie w Bułgarii odbyło się 19th National Symposium Polymers 2019. Jury sesji posterowej wyróżniło nagrodą specjalną prezentację CMPW PAN. Tytuł nagrodzonej pracy: „Aggregation of PS-b-PGL in dioxane and waterdioxane solution”, autorzy: Ł. Otulakowski, A. Dworak, M. Gadzinowski, S. Słomkowski, T. Basińska, B. Trzebicka.

Więcej

W dniu 13 września 2019 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w „ XV Dniu Nauki”. Tegoroczna edycja Dnia Nauki zorganizowana została w Parku 12C przy ul. Sienkiewicza 43, a organizatorami było Miasto Zabrze oraz Sztolnia Królowa Luiza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Podczas plenerowej imprezy 44 wystawców, szkół, uczelni wyższych, instytutów naukowych, a także placówek kultury prezentowali swoją ofertę i osiągnięcia. Tegoroczny Dzień Nauki był połączony z udostępnieniem uczestnikom wydarzenia Parku Techniki Wojskowej i zwiedzaniem podziemi w Sztolni Królowa Luiza w ramach realizującej podstawę programową lekcji edukacyjnej.
Celem imprezy była jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Pracownicy CMPW PAN pod hasłem „Zdobywaj wiedzę z nami” przeprowadzali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne i fizyczne. Stanowisko Centrum cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników wydarzenia. Największym powodzeniem cieszyło się wykonywanie przez uczestników kolorowych polimerowych robaczków, które można było zabrać ze sobą. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia ze zmieniającymi się kolorami: chemiczny kameleon, chemiczne światła drogowe, znikający błękit, czy złoty deszcz w kolbie.

W konkursie na najciekawsze stoisko Centrum zajęło 1 miejsce wśród wystawców.

Więcej

Czas realizacji projektu: lipiec 2019 – czerwiec 2022

Wartość projektu: 6 169 295,36 PLN

Wartość dofinansowania z UE: 5 020 918,05 PLN

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN