Wydarzenia

Wydarzenia

CMPW PAN na zaproszenie Fundacji na rzecz promocji i rozwoju TYGIEL objęło Patronatem Honorowym III Ogólnopolską Konferencję Naukową "Nanotechnologia wobec oczekiwań XXI w." Konferencja odbyła się 13 grudnia 2018 r. w Lublinie.

Celem Konferencji było przybliżenie wiedzy oraz najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie nanotechnologii. Podczas spotkania poruszone były kwestie zarówno tworzenia nanomateriałów, jak i wykorzystania osiągnięć nanotechnologii w obrębie technologii, przemysłu oraz medycyny. Podczas Konferencji poruszono takie tematy, jak metody wytwarzania i właściwości nanocząsteczek, zastosowanie nanomateriałów, bezpieczeństwo wytwarzania i składowania nanomateriałów oraz aspekty etyczne i prawne tworzenia i wykorzystywania nanostruktur. Konferencja Nanotechnologia wobec oczekiwań XXI wieku realizowana była z inicjatywy Fundacji na rzecz promocji i nauki TYGIEL.

Uczestnicy Konferencji mieli możliwość przedstawienia prac przeglądowych, prezentacji wyników badań własnych oraz uzyskanych w ramach realizacji prac dyplomowych i doktorskich, jak również zaprezentowania zainteresowań naukowych. Udział w Konferencji umożliwił wymianę poglądów i doświadczeń w gronie osób reprezentujących różne dziedziny nauki, zachęcał do podjęcia dyskusji nad aspektami dotyczącymi nanotechnologii, a także inspirował do dalszych badań.

Więcej

29 września 2018 na terenie parku Poległych Bohaterów w Zabrzu Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w pikniku rodzinnym organizowanym w ramach Skarbnikowych Godów przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski. Piknik był związany z obchodami 96. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. W trakcie pikniku odbywały się m.in. magiczne animacje, kącik małego artysty, konkursy z nagrodami oraz pokazy doświadczeń chemicznych. Pracownicy CMPW PAN zaprezentowali szereg ciekawych doświadczeń, a także zapraszali chętnych uczestników wydarzenia do ich wspólnego wykonywania. Stoisko CMPW PAN cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a największe wrażenie na uczestnikach zrobiło otrzymywanie chemicznego kameleona.

Więcej

CMPW PAN było współorganizatorem obrad w Sekcji S4: Chemia Polimerów i Biopolimerów podczas 61. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Zjazd odbędzie się w dniach 17-21 września 2018 w Krakowie w nowej siedzibie Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zlokalizowanej na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

http://www.61ptchem.chemia.uj.edu.pl/start

Więcej

W dniu 14 września 2018 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w „XIV Dniu Nauki” plenerowej imprezie, podczas której 56 wystawców, szkoły, uczelnie wyższe, instytuty naukowe, a także placówki kultury prezentowali swoją ofertę i osiągnięcia. Tegoroczny Dzień Nauki był połączony z udostępnieniem turystom Trasy Wodnej w Sztolni Królowa Luiza, a gościem specjalnym był dr Tomasz Rożek, prowadzący popularnonaukowy program telewizyjny SONDA 2, który wygłosił wykład pt. ,,Węgiel i woda". Celem imprezy była jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Dzień Nauki promuje wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży szkolnej, najważniejsze osiągnięcia naukowe, techniczne, rozbudza zainteresowania, w sposób interaktywny, przystępny, niekonwencjonalny zachęca do bliższego poznania dziedzin, które wydawać się mogą trudne. Pracownicy CMPW PAN pod hasłem „Zdobywaj wiedzę z nami” przeprowadzali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne i fizyczne. Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN zostało zwycięzcą w konkursie na najciekawsze stoisko.

Więcej

13 września 2018 r. w katowickim Hotelu Novotel odbyło się „Forum Nauka – Biznes: Nanotechnologia w medycynie”, zorganizowane dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.3 Profesjonalizacja IOB Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Organizatorami wydarzenia byli Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Metali Nieżelaznych wraz z Fundacją Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET, tworzącymi konsorcjum Regionalne Specjalistyczne Obserwatorium Nanotechnologii i Nanomateriałów. Forum miało na celu zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami w obszarze nanotechnologii i nanomateriałów oraz popularyzację wiedzy na temat potencjału nanotechnologii na Śląsku. Obecność ponad 120 osób na Forum było dowodem na potrzebę dyskursu pomiędzy nauką a biznesem.

Moderatorem Forum był prof. dr hab. Andrzej Dworak, dyrektor Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. Prezentowane treści miały charakter zarówno naukowy, jak i biznesowy, a przede wszystkim praktyczny i zorientowany na współpracę tych dwóch środowisk.

Forum uświetnili wykładami:

prof. dr. hab. Krzysztof Szczubiałka (Uniwersytet Jagielloński) – “Polymers for blood coagulation management”

dr hab. inż. Sławomir Boncel, prof. Pol. Śl. (Politechnika Śląska) – “Carbon nanotubes in biomedicine”

dr Maciej Guzik (Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN) – “Bacterial polymers in medicine”

Podczas wydarzenia zaprezentowały się również firmy: Synthos S.A – Synthos Care (dr inż. Dominik Lipka), Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (prof. dr hab. Zbigniew Nawrat), oraz Gorden Ltd. (dr Zbigniew Najzarek).

Forum odbywało się w ramach konferencji naukowo-biznesowej InterNanoPoland – międzynarodowym forum dla naukowców, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz studentów pracujących w obszarach związanych z nanomateriałami oraz nanotechnologią. Na konferencji poruszona została tematyka zastosowania nauki w przemyśle, funkcjonalizacji materiałów i ich użyteczności w medycynie, nowości w dziedzinach prawno-etycznych, najnowszej aparatury badawczej oraz możliwości rozwoju projektów badawczo-rozwojowych.

Więcej

W dniu 08.09.2018 w ośrodku wypoczynkowym Czechowice w Gliwicach pracownicy CMPW PAN uczestniczyli w V Śląskim Pikniku Rodzinnym „Chcemy całego życia” dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Celem spotkania, w którym wzięło udział ok. 200 osób z całej Polski, była wymiana wiedzy i doświadczeń w sprawach ważnych dla środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.
Jedną z atrakcji przygotowanych dla uczestników Pikniku były pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych prowadzonych przez pracowników CMPW PAN (M. Siwy, M. Musioł, M. Zięba).

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN