29 września 2018 na terenie parku Poległych Bohaterów w Zabrzu Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w pikniku rodzinnym organizowanym w ramach Skarbnikowych Godów przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski. Piknik był związany z obchodami 96. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. W trakcie pikniku odbywały się m.in. magiczne animacje, kącik małego artysty, konkursy z nagrodami oraz pokazy doświadczeń chemicznych. Pracownicy CMPW PAN zaprezentowali szereg ciekawych doświadczeń, a także zapraszali chętnych uczestników wydarzenia do ich wspólnego wykonywania. Stoisko CMPW PAN cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a największe wrażenie na uczestnikach zrobiło otrzymywanie chemicznego kameleona.
CMPW PAN było współorganizatorem obrad w Sekcji S4: Chemia Polimerów i Biopolimerów podczas 61. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Zjazd odbędzie się w dniach 17-21 września 2018 w Krakowie w nowej siedzibie Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zlokalizowanej na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.
W dniu 14 września 2018 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w „XIV Dniu Nauki” plenerowej imprezie, podczas której 56 wystawców, szkoły, uczelnie wyższe, instytuty naukowe, a także placówki kultury prezentowali swoją ofertę i osiągnięcia. Tegoroczny Dzień Nauki był połączony z udostępnieniem turystom Trasy Wodnej w Sztolni Królowa Luiza, a gościem specjalnym był dr Tomasz Rożek, prowadzący popularnonaukowy program telewizyjny SONDA 2, który wygłosił wykład pt. ,,Węgiel i woda". Celem imprezy była jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Dzień Nauki promuje wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży szkolnej, najważniejsze osiągnięcia naukowe, techniczne, rozbudza zainteresowania, w sposób interaktywny, przystępny, niekonwencjonalny zachęca do bliższego poznania dziedzin, które wydawać się mogą trudne. Pracownicy CMPW PAN pod hasłem „Zdobywaj wiedzę z nami” przeprowadzali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne i fizyczne. Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN zostało zwycięzcą w konkursie na najciekawsze stoisko.
13 września 2018 r. w katowickim Hotelu Novotel odbyło się „Forum Nauka – Biznes: Nanotechnologia w medycynie”, zorganizowane dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.3 Profesjonalizacja IOB Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Organizatorami wydarzenia byli Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Metali Nieżelaznych wraz z Fundacją Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET, tworzącymi konsorcjum Regionalne Specjalistyczne Obserwatorium Nanotechnologii i Nanomateriałów. Forum miało na celu zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami w obszarze nanotechnologii i nanomateriałów oraz popularyzację wiedzy na temat potencjału nanotechnologii na Śląsku. Obecność ponad 120 osób na Forum było dowodem na potrzebę dyskursu pomiędzy nauką a biznesem.
Moderatorem Forum był prof. dr hab. Andrzej Dworak, dyrektor Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. Prezentowane treści miały charakter zarówno naukowy, jak i biznesowy, a przede wszystkim praktyczny i zorientowany na współpracę tych dwóch środowisk.
Forum uświetnili wykładami:
prof. dr. hab. Krzysztof Szczubiałka (Uniwersytet Jagielloński) – “Polymers for blood coagulation management”
dr hab. inż. Sławomir Boncel, prof. Pol. Śl. (Politechnika Śląska) – “Carbon nanotubes in biomedicine”
dr Maciej Guzik (Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN) – “Bacterial polymers in medicine”
Podczas wydarzenia zaprezentowały się również firmy: Synthos S.A – Synthos Care (dr inż. Dominik Lipka), Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (prof. dr hab. Zbigniew Nawrat), oraz Gorden Ltd. (dr Zbigniew Najzarek).
Forum odbywało się w ramach konferencji naukowo-biznesowej InterNanoPoland – międzynarodowym forum dla naukowców, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz studentów pracujących w obszarach związanych z nanomateriałami oraz nanotechnologią. Na konferencji poruszona została tematyka zastosowania nauki w przemyśle, funkcjonalizacji materiałów i ich użyteczności w medycynie, nowości w dziedzinach prawno-etycznych, najnowszej aparatury badawczej oraz możliwości rozwoju projektów badawczo-rozwojowych.
W dniu 08.09.2018 w ośrodku wypoczynkowym Czechowice w Gliwicach pracownicy CMPW PAN uczestniczyli w V Śląskim Pikniku Rodzinnym „Chcemy całego życia” dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Celem spotkania, w którym wzięło udział ok. 200 osób z całej Polski, była wymiana wiedzy i doświadczeń w sprawach ważnych dla środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.
Jedną z atrakcji przygotowanych dla uczestników Pikniku były pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych prowadzonych przez pracowników CMPW PAN (M. Siwy, M. Musioł, M. Zięba).
InterNanoPoland 2018 to największa w Polsce konferencja naukowo-biznesowa poświęcona wyłącznie nanotechnologii. To międzynarodowe forum dla naukowców, przedsiębiorców oraz instytucji z otoczenia biznesu, którzy kształtują przyszłość krajowego i światowego sektora nanotechnologii.
Konferencja oferuje możliwość prezentacji projektów B+R, a także przedstawienia własnych osiągnięć i podzielenia się wynikami prac przez młodych naukowców przed mediami oraz zaproszonymi gośćmi kształtującymi rozwój nanotechnologii w kraju i zagranicą.
Trzecia edycja InterNanoPoland odbędzie się w dniach 12-13 września 2018 r. w Hotelu Novotel w Katowicach. Przygotowano niezwykle interesujące, rozwojowe i interdyscyplinarne tematy sesji:
Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.