Wydarzenia

Wydarzenia

W dniu 5 lutego 2019 r. w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN odbyło się spotkanie belgijsko-polskie młodych pracowników naukowych Uniwersytetu w Gandawie i naszego instytutu.
Celem spotkania było wzajemne poznanie się, przedstawienie realizowanych badań, prezentacja osiągnięć, wymiana doświadczeń oraz nawiązanie wzajemnej współpracy pomiędzy młodymi uczonymi i zespołami jednostek naukowych.

Szczegółowy programu spotkania znajduje się w załączniku.

Więcej

W dniu 17 stycznia 2018 r. odbyło się w Centrum drugie seminarium dr. Ignacio Gonzaleza-Martineza, który przedstawił wyniki badań realizowanaych w ramach projektu POLONEZ 2 (European Union Horizon 2020 research and innovation programme under the Marie Skłodowska-Curie) pt. „In- situ room temperature growth of single-walled carbon nanotubes” (grant No. 665778).

POLONEZ to grupa projektów nakierowana na umiędzynarodowienie nauki w Polsce. Adresowany jest do naukowców przyjeżdżających z zagranicy, którzy chcą prowadzić badania naukowe w polskich jednostkach.

Więcej

W dniu 22 listopada 2018 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN odwiedzili uczniowie drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. Na wstępie dr Barbara Mendrek przedstawiała działalność naukową Centrum. W dalszej części wizyty pracownicy CMPW PAN zaprezentowali uczniom szereg interesujących doświadczeń chemicznych. Ponadto, uczniowie mieli okazję zapoznać się z transmisyjnym mikroskopem elektronowym wykorzystywanym do charakterystyki materiałów polimerowych i polimerowo-węglowych otrzymywanych w Centrum.

Więcej

CMPW PAN na zaproszenie Fundacji na rzecz promocji i rozwoju TYGIEL objęło Patronatem Honorowym III Ogólnopolską Konferencję Naukową "Nanotechnologia wobec oczekiwań XXI w." Konferencja odbyła się 13 grudnia 2018 r. w Lublinie.

Celem Konferencji było przybliżenie wiedzy oraz najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie nanotechnologii. Podczas spotkania poruszone były kwestie zarówno tworzenia nanomateriałów, jak i wykorzystania osiągnięć nanotechnologii w obrębie technologii, przemysłu oraz medycyny. Podczas Konferencji poruszono takie tematy, jak metody wytwarzania i właściwości nanocząsteczek, zastosowanie nanomateriałów, bezpieczeństwo wytwarzania i składowania nanomateriałów oraz aspekty etyczne i prawne tworzenia i wykorzystywania nanostruktur. Konferencja Nanotechnologia wobec oczekiwań XXI wieku realizowana była z inicjatywy Fundacji na rzecz promocji i nauki TYGIEL.

Uczestnicy Konferencji mieli możliwość przedstawienia prac przeglądowych, prezentacji wyników badań własnych oraz uzyskanych w ramach realizacji prac dyplomowych i doktorskich, jak również zaprezentowania zainteresowań naukowych. Udział w Konferencji umożliwił wymianę poglądów i doświadczeń w gronie osób reprezentujących różne dziedziny nauki, zachęcał do podjęcia dyskusji nad aspektami dotyczącymi nanotechnologii, a także inspirował do dalszych badań.

Więcej

29 września 2018 na terenie parku Poległych Bohaterów w Zabrzu Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w pikniku rodzinnym organizowanym w ramach Skarbnikowych Godów przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski. Piknik był związany z obchodami 96. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. W trakcie pikniku odbywały się m.in. magiczne animacje, kącik małego artysty, konkursy z nagrodami oraz pokazy doświadczeń chemicznych. Pracownicy CMPW PAN zaprezentowali szereg ciekawych doświadczeń, a także zapraszali chętnych uczestników wydarzenia do ich wspólnego wykonywania. Stoisko CMPW PAN cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a największe wrażenie na uczestnikach zrobiło otrzymywanie chemicznego kameleona.

Więcej

CMPW PAN było współorganizatorem obrad w Sekcji S4: Chemia Polimerów i Biopolimerów podczas 61. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Zjazd odbędzie się w dniach 17-21 września 2018 w Krakowie w nowej siedzibie Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zlokalizowanej na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

http://www.61ptchem.chemia.uj.edu.pl/start

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN