Wydarzenia

Wydarzenia

13 września 2018 r. w katowickim Hotelu Novotel odbyło się „Forum Nauka – Biznes: Nanotechnologia w medycynie”, zorganizowane dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.3 Profesjonalizacja IOB Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Organizatorami wydarzenia byli Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Metali Nieżelaznych wraz z Fundacją Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET, tworzącymi konsorcjum Regionalne Specjalistyczne Obserwatorium Nanotechnologii i Nanomateriałów. Forum miało na celu zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami w obszarze nanotechnologii i nanomateriałów oraz popularyzację wiedzy na temat potencjału nanotechnologii na Śląsku. Obecność ponad 120 osób na Forum było dowodem na potrzebę dyskursu pomiędzy nauką a biznesem.

Moderatorem Forum był prof. dr hab. Andrzej Dworak, dyrektor Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. Prezentowane treści miały charakter zarówno naukowy, jak i biznesowy, a przede wszystkim praktyczny i zorientowany na współpracę tych dwóch środowisk.

Forum uświetnili wykładami:

prof. dr. hab. Krzysztof Szczubiałka (Uniwersytet Jagielloński) – “Polymers for blood coagulation management”

dr hab. inż. Sławomir Boncel, prof. Pol. Śl. (Politechnika Śląska) – “Carbon nanotubes in biomedicine”

dr Maciej Guzik (Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN) – “Bacterial polymers in medicine”

Podczas wydarzenia zaprezentowały się również firmy: Synthos S.A – Synthos Care (dr inż. Dominik Lipka), Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (prof. dr hab. Zbigniew Nawrat), oraz Gorden Ltd. (dr Zbigniew Najzarek).

Forum odbywało się w ramach konferencji naukowo-biznesowej InterNanoPoland – międzynarodowym forum dla naukowców, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz studentów pracujących w obszarach związanych z nanomateriałami oraz nanotechnologią. Na konferencji poruszona została tematyka zastosowania nauki w przemyśle, funkcjonalizacji materiałów i ich użyteczności w medycynie, nowości w dziedzinach prawno-etycznych, najnowszej aparatury badawczej oraz możliwości rozwoju projektów badawczo-rozwojowych.

Więcej

W dniu 08.09.2018 w ośrodku wypoczynkowym Czechowice w Gliwicach pracownicy CMPW PAN uczestniczyli w V Śląskim Pikniku Rodzinnym „Chcemy całego życia” dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Celem spotkania, w którym wzięło udział ok. 200 osób z całej Polski, była wymiana wiedzy i doświadczeń w sprawach ważnych dla środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.
Jedną z atrakcji przygotowanych dla uczestników Pikniku były pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych prowadzonych przez pracowników CMPW PAN (M. Siwy, M. Musioł, M. Zięba).

Więcej

InterNanoPoland 2018 to największa w Polsce konferencja naukowo-biznesowa poświęcona wyłącznie nanotechnologii. To międzynarodowe forum dla naukowców, przedsiębiorców oraz instytucji z otoczenia biznesu, którzy kształtują przyszłość krajowego i światowego sektora nanotechnologii.

Konferencja oferuje możliwość prezentacji projektów B+R, a także przedstawienia własnych osiągnięć i podzielenia się wynikami prac przez młodych naukowców przed mediami oraz zaproszonymi gośćmi kształtującymi rozwój nanotechnologii w kraju i zagranicą.

Trzecia edycja InterNanoPoland odbędzie się w dniach 12-13 września 2018 r. w Hotelu Novotel w Katowicach. Przygotowano  niezwykle interesujące, rozwojowe i interdyscyplinarne tematy sesji:

  • Nanotechnologia – Business to Science
  • Materiały 2D w przemyśle
  • Fabrykacja, wytwarzanie, zaawansowane przetwarzanie materiałów
  • Nanotechnologia w medycynie
  • Prawo i legislacja
  • Sesja plakatowa: Badania i technologie dla rozwoju przemysłu nanotechnologicznego

Więcej

W dniu 16.06.2018 pracownicy Centrum (Mariola Siwy, Marta Musioł, Urszula Szeluga, Magdalena Zięb, Paweł Wróbel, Ignacio Gonzalez Martinez, Maciej Kasprów) uczestniczyli w pikniku charytatywnym pod hasłem „Planeta Marco” organizowanym przez firmę Marco z Gliwic. Celem pikniku była zbiórka środków na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji Różyczka w Gliwicach.

Więcej

CMPW PAN na zaproszenie Fundacji na rzecz promocji i rozwoju TYGIEL objęło Patronatem Honorowym II Ogólnopolską Konferencję Naukową "Nanotechnologia wobec oczekiwań XXI w." Konferencja odbyła się dnia 22 maja 2018 r. w Lublinie.
Celem Konferencji było przybliżenie wiedzy oraz najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie nanotechnologii, zarówno tworzenia nanomateriałów, jak i wykorzystania osiągnięć nanotechnologii w przemyśle i medycynie. 

Więcej informacji stronie internetowej:

http://www.konferencja-nanotechnologia.pl/

Więcej

Dnia 7 kwietnia 2018 r. w Ustroniu pracownicy CMPW PAN uczestniczyli w VIII Ogólnopolskim Zjeździe Naukowo-Edukacyjnym Stowarzyszenia Zespołu Williamsa z udziałem rodzin, lekarzy i terapeutów. Stowarzyszenie zrzesza osoby z zespołem Williamsa i ich rodziny z całej Polski.

Jedną z atrakcji Zjazdu były warsztaty chemiczne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez pracowników CMPW PAN (M. Musioł, M. Siwy, M. Zięmba) w czasie, gdy ich opiekunowie uczestniczyli w wykładach na temat problemów zdrowotnych towarzyszących zespołowi Williamsa.

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN