Wydarzenia

Wydarzenia

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN wraz z Gliwickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Chemicznego we wrześniu 2017 roku wydało książkę „Maria Skłodowska-Curie w Brazylii”. Autorami książki są wykładowcy brazylijskich uczelni: João Pedro Braga i Cássius Klay Nascimento. Książka zawiera zachowane w mediach brazylijskich informacje o wizycie Marii Skłodowskie-Curie i jej córki Ireny w Brazylii latem 1926 roku. Stanowi uzupełnienie naszej wiedzy na temat życia noblistki.

Na prośbę autorów projektu "Piękniejsza Strona Nauki", prof. UAM dr. hab. Tomasza Pospiesznego i mgr Eweliny Wajs, Autorzy książki profesorowie João Pedro Braga i Cássius Klay Nascimento podzielili się refleksjami związanymi z pracą nad książką, opisującą pobyt Marii Skłodowskiej-Curii w Brazylii [http://piekniejszastronanauki.pl/podroze-madame-curie/brazylia-1926/profesorowie-braga-nascimento-o-ksiazce-maria-sklodowska-curie-w-brazylii/]

Zapraszamy do lektury!

Istnieje możliwość zakupu książki. W tym celu prosimy o kontakt na adres e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej

7 października 2017 na terenie parku Poległych Bohaterów w Zabrzu Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w pikniku rodzinnym organizowanym w ramach Skarbnikowych Godów przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski. Piknik był związany z obchodami 95. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Jest to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją skierowana nie tylko do mieszkańców Zabrza, ale również mieszkańców okolicznych miejscowości. W trakcie pikniku odbywały się m.in. warsztaty artystyczne, programy edukacyjne na wesoło, gry zręcznościowe oraz pokazy doświadczeń chemicznych. Pracownicy CMPW PAN (M. Siwy, J. Hertlein i M. Wójtowicz) zaprezentowali szereg ciekawych doświadczeń, a także zapraszali chętnych uczestników wydarzenia do ich wspólnego wykonywania. Stoisko CMPW PAN cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a największe wrażenie na uczestnikach zrobiło otrzymywanie kolorowych żelowych mas plastycznych.

Więcej

W dniach 11-16 października 2017 r. w Bratysławie odbyła się konferencja międzynarodowa Soft Skills Training for Young Scientists, na której mgr inż. Paweł Nitschke zajął I miejsce w konkursie na najlepszy projekt „Project Proposal”.

Gratulujemy!

Więcej

Dnia 02.09.2017 w Czechowicach pracownicy CMPW PAN uczestniczyli w IV Śląskim Pikniku zorganizowanym przez Klubu Rodziców Fundacji JiM w Gliwicach.

Fundacja pomaga dzieciom z autyzmem i innymi neurotrudnościami, a działające w jej ramach Kluby zrzeszają rodziców dzieci z autyzmem z całej Polski. Pracownicy Centrum (M. Siwy, M. Musioł, J. Hertlein, U. Szeluga) przeprowadzali kilka doświadczeń chemicznych, które były jedną z licznych atrakcji przygotowanych na tym pikniku dla dzieci i ich rodziców.

Więcej

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN od września 2017 jest Mecenasem Fundacji Wspierania Nanonauki i Nanotechnologii NANONET. 

Głównym zadaniem statutowym Fundacji jest promocja nowoczesnej przedsiębiorczości opartej na rozwiązaniach nanotechnologicznych oraz upowszechnianie wyników badań naukowych w tej dynamicznie rozwijającej się w ostatnich latach dyscyplinie nauki.

Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET rozpoczęła działalność w 2006 r., kiedy ruszył pierwszy polski portal o tematyce nanotechnologicznej - www.nanonet.pl. 
Fundacja wchodzi w skład Polskiego Komitetu Normalizacji ds. Nanotechnologii i Innowacji. W roku 2011 Fundacja uzyskała status Krajowego Punktu Kontaktowego Europejskiej Platformy „Nanofutures” (w ramach 7 Programu Ramowego EU). Fundacja jest również pomysłodawcą, założycielem oraz liderem Śląskiego Klastra Nanotechnologicznego. 

http://nanonet.pl/centrum-materialow-polimerowych-weglowych-pan-nowym-mecenasem-fundacji-nanonet/

Więcej

Projekt „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania” (SO RIS w PPO)

 

Czas realizacji projektu:  styczeń 2017 r. - marzec 2019 r.

Projekt „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.3 Profesjonalizacja IOB Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Wartość projektu: 4 756 146,11 PLN

Wartość dofinansowania z UE: 3 940 000,00 PLN

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN