Wydarzenia

Wydarzenia

W dniach 21–22 listopada 2017 w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu odbyły się Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA dedykowane kluczowym technologiom i rozwiązaniom w dziedzinie materiałów opakowaniowych.

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w odpowiedzi na zaproszenie Prezesa Zarządu Expo Silesia, dr inż. Ludomira Tyszyńskiego, objęło wydarzenie Patronatem Merytorycznym.

Więcej

W dniu 10 listopada 2017 r. w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN odbył się The International Workshop on Polymer Science and Polymeryc Materials.
Celem spotkania była wymiana doświadczeń między współpracującymi Instytutami z Polski, Węgier i Słowacji oraz dyskusja na temat aktualnych badań dotyczących charakterystyki, modyfikacji i aplikacji polimerów do zastosowań medycznych. Spotkanie pomogło wzmocnić współpracę i umożliwić wymianę wiedzy między współpracującymi ośrodkami Polskiej, Węgierskiej i Słowackiej Akademii Nauk, a także poprawić konkurencyjność w zakresie przygotowywania międzynarodowych projektów badawczych.

Więcej

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ocenił działalność naukową i badawczo-rozwojową jednostek naukowych za lata 2013-2016. CMPW PAN w wyniku oceny parametrycznej  otrzymało kategorię A.

http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/wyniki-kompleksowej-oceny-jakosci-dzialalnosci-naukowej-lub-badawczo-rozwojowej-jednostek-naukowych-2017.html

Więcej

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN wraz z Gliwickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Chemicznego we wrześniu 2017 roku wydało książkę „Maria Skłodowska-Curie w Brazylii”. Autorami książki są wykładowcy brazylijskich uczelni: João Pedro Braga i Cássius Klay Nascimento. Książka zawiera zachowane w mediach brazylijskich informacje o wizycie Marii Skłodowskie-Curie i jej córki Ireny w Brazylii latem 1926 roku. Stanowi uzupełnienie naszej wiedzy na temat życia noblistki.

Na prośbę autorów projektu "Piękniejsza Strona Nauki", prof. UAM dr. hab. Tomasza Pospiesznego i mgr Eweliny Wajs, Autorzy książki profesorowie João Pedro Braga i Cássius Klay Nascimento podzielili się refleksjami związanymi z pracą nad książką, opisującą pobyt Marii Skłodowskiej-Curii w Brazylii [http://piekniejszastronanauki.pl/podroze-madame-curie/brazylia-1926/profesorowie-braga-nascimento-o-ksiazce-maria-sklodowska-curie-w-brazylii/]

Zapraszamy do lektury!

Istnieje możliwość zakupu książki. W tym celu prosimy o kontakt na adres e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej

7 października 2017 na terenie parku Poległych Bohaterów w Zabrzu Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w pikniku rodzinnym organizowanym w ramach Skarbnikowych Godów przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski. Piknik był związany z obchodami 95. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Jest to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją skierowana nie tylko do mieszkańców Zabrza, ale również mieszkańców okolicznych miejscowości. W trakcie pikniku odbywały się m.in. warsztaty artystyczne, programy edukacyjne na wesoło, gry zręcznościowe oraz pokazy doświadczeń chemicznych. Pracownicy CMPW PAN (M. Siwy, J. Hertlein i M. Wójtowicz) zaprezentowali szereg ciekawych doświadczeń, a także zapraszali chętnych uczestników wydarzenia do ich wspólnego wykonywania. Stoisko CMPW PAN cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a największe wrażenie na uczestnikach zrobiło otrzymywanie kolorowych żelowych mas plastycznych.

Więcej

W dniach 11-16 października 2017 r. w Bratysławie odbyła się konferencja międzynarodowa Soft Skills Training for Young Scientists, na której mgr inż. Paweł Nitschke zajął I miejsce w konkursie na najlepszy projekt „Project Proposal”.

Gratulujemy!

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN