Wydarzenia

Wydarzenia

W dniu 9 września 2016 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w „XII Dniu Nauki” plenerowej imprezie, podczas której blisko 40 wystawców, szkoły, uczelnie wyższe, instytuty naukowe, a także placówki kultury prezentowali swoją ofertę i osiągnięcia. Organizatorami tego dnia są: Urząd Miasta Zabrze, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu. Celem imprezy była jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Dzień Nauki  promuje wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży szkolnej, najważniejsze osiągnięcia naukowe, techniczne, rozbudza zainteresowania, w sposób interaktywny, przystępny, niekonwencjonalny zachęca do bliższego poznania dziedzin, które wydawać się mogą trudne, nieznane, czasem - z pozoru mało ciekawe.

Więcej

Zabieg implantacji polskiego prototypu stentgraftu naczyniowego przeprowadzono w Pracowni Doświadczalnej Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland (CBR AHP) w Kostkowicach. Stentgraft to specjalna proteza wewnątrznaczyniowa przeznaczona do leczenia zmian w budowie aorty - tętniaków aorty.

Do wykonania prototypu wykorzystano biokompatybilny materiał polimerowy otrzymany przez naukowców w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. Stentgraft wyprodukowany został wspólnie przez polską firmę Balton oraz CMPW PAN. Jego otrzymanie było możliwe poprzez zastosowanie elektroprzędzenia, nowej technologii przetwórstwa materiałów polimerowych, która umożliwiła uzyskanie nanowłókniny o unikalnych własnościach.

Więcej

W dniu 18.06.2016 pracownicy CMPW PAN prezentowali doświadczenia chemiczne na pikniku charytatywnym na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej "Tęcza" przy Fundacji Różyczka w Gliwicach. Organizatorem pikniku była firma Marco w Gliwicach. Pracownicy Centrum (Mariola Siwy, Marcin Libera, Justyna Hertlein, Jolanta Konieczkowska, Iwona Żymełka-Miara i Michał Włodarski) przedstawili wiele ciekawych doświadczeń chemicznych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników wydarzenia.

http://fundacjarozyczka.pl/wtz/

Więcej

W Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN opracowano biodegradowalny i biokompatybilny materiał polimerowy, z którego powstał pierwszy polski stent do udrażniania tętnic wieńcowych. Uzyskanie takiego polimerowego materiału było pierwszym etapem w badaniach prowadzonych w projekcie APOLLO „Opracowanie i kompleksowa ocena biodegradowalnego i elastycznego stentu wewnątrznaczyniowego rozprężanego na balonie opartego na cienkich przęsłach o wysokiej wytrzymałości” w ramach programu strategicznego „PROFILAKTYKA I LECZENIE CHORÓB CYWILIZACYJNYCH” – STRATEGMED.

Więcej

W dniu 21.05.2015 w odpowiedzi na zaproszenie organizatorów festynu rodzinnego promującego Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych pracownicy Centrum (mgr inż. Justyna Hertlein, mgr inż. Iwona Miara-Żymełka i dr inż. Małgorzata Pastusiak) demonstrowali ciekawe doświadczenia chemiczne. Organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych nr 40 w Zabrzu, Stowarzyszenie „Nasza szkoła - nasz dom” działające przy ZSS nr 40 oraz Klub Olimpiad Specjalnych „Gumisie” Zabrze. CMPW PAN po raz drugi brało udział w tej cyklicznym wydarzeniu.

Więcej

21 kwietnia 2016 w Ustroniu Jaszowcu podczas IX Konferencji Naukowo-Technicznej "Materiały Węglowe i Kompozyty Polimerowe" zajęliśmy I miejsce w konkursie na najlepszy poster. Tytuł nagrodzonego posteru: "Wpływ chemicznej modyfikacji na strukturę materiałów węglowych". 

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN