Wydarzenia

Wydarzenia

Dnia 26.09.2015 pracownicy Centrum uczestniczyli w Skarbnikowych Godach organizowanych z okazji 93 rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. W parku im. Poległych Bohaterów odbywał się piknik rodzinny, w czasie którego pracownicy Centrum przeprowadzali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne z udziałem uczestników pikniku. Oprócz eksperymentów chemicznych na stoisku Centrum można było również zobaczyć przez mikroskop stereoskopowy m.in. trójwymiarowe obrazy pianek i włókien węglowych. 

Więcej

W dniu 18 września 2015 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w „XI Dniu Nauki”, którego organizatorami są: Urząd Miasta Zabrze, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu. Celem imprezy była jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Dzień Nauki jest okazją do promowania dziedzin, które wydawać się mogą trudne, nieznane, czasem - z pozoru mało ciekawe w sposób interaktywny, przystępny, niekonwencjonalny wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży szkolnej.

Więcej

Grupa naukowców z Korei, Niemiec i Polski (CMPW PAN) opracowała baterię litowo-jonową, w której krystaliczne powłoki grafenowe pokrywają krzemowy materiał katody. Użycie tego materiału do wytworzenia baterii zwiększyło dwukrotnie jej gęstość energii w porównaniu do powszechnie stosowanych baterii litowo-jonowych. Wyniki tych badań zostały opublikowane czasopiśmie Nature Communications, 2015, 6, article number 7393, pt.: ”Silicon carbide-free graphene growth on silicon for lithium-ion battery with high volumetric energy density".

http://www.nature.com/ncomms/2015/150625/ncomms8393/full/ncomms8393.html

http://physicsworld.com/cws/article/news/2015/jul/06/graphene-coating-boosts-battery-performance

Więcej

9 czerwca 2015 w siedzibie Bułgarskiej Akademii Nauk w Sofii odbył się zorganizowany przez Bułgarską Akademię Nauk i ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej “Dzień Polski”.

Więcej

Dnia 13.06.2015 Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w zabrzańskiej Industriadzie. Stoisko naszego instytutu mieściło się przy kopalni Guido gdzie w tym dniu działała „Stacja Badawcza Karbonia”. Pracownicy Centrum prezentowali wiele ciekawych doświadczeń związanych głównie z pierwiastkiem węgla. Robiono ołówki z żywicy i grafitu, którymi zarówno dzieci jak i dorośli chętnie rysowali. Pokazywano, jaka jest wytrzymałość termiczna węgla kamiennego, a jaka pianek węglowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się oglądanie przez mikroskop stereoskopowy włókien węglowych, antracytu swierdłowskiego oraz pianek węglowych z surowców polimerowych.

Więcej

W dniu 18 czerwca 2015 odbył się w Przedszkolu nr 1 w Zabrzu festyn rodzinny, w którym po raz kolejny pracownicy naukowi Centrum przeprowadzali demostracje ciekawych doświadczeń chemicznych.

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

BIP CMPW PAN