21 października 2015 uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie odwiedzili Centrum. Na wstępie dr hab. Barbara Trzebicka przedstawiała działaność naukową Centrum. W dalszej części wizyty uczniowie mieli okazję zapoznać się z laboratoriami badawczymi i nowoczesną aparaturową wykorzystywaną do chrakterystki materiałów polimerowych i polimerowo-węglowych jaką dysponuje Centrum. Była to dla nich doskonała okazja do zobaczenia jak wyposażone są laboratoria w jednostce naukowej oraz porozmawiania z pracownikami naukowymi na temat pracy naukowej.
W dniu 2 października 2015 w ogrodzie Przedszkola nr 1 w Zabrzu odbył się jesienny festyn rodzinny. Motywem przewodnim imprezy było "Bezpieczny przedszkolak". Na przedszkolaków i ich rodziny czekało wiele atrakcji, min. ciekawe pokazy chemiczne przygotowane po raz kolejny przez pracowników naukowych Centrum.
Podczas 58 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Gdańsku (21-25 września 2015) w ramach sekcji „Chemia polimerów i biopolimerów” I miejsce w konkursie na najlepszą prezentację posterową:
"Degradowalne termoczułe nanocząstki polimerowe stabilizowane reakcją „click”
Róża Szweda, Daria Lipowska, Dawid Szweda, Jerzy Suwiński, Barbara Trzebicka i Andrzej Dworak
Dnia 26.09.2015 pracownicy Centrum uczestniczyli w Skarbnikowych Godach organizowanych z okazji 93 rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. W parku im. Poległych Bohaterów odbywał się piknik rodzinny, w czasie którego pracownicy Centrum przeprowadzali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne z udziałem uczestników pikniku. Oprócz eksperymentów chemicznych na stoisku Centrum można było również zobaczyć przez mikroskop stereoskopowy m.in. trójwymiarowe obrazy pianek i włókien węglowych.
W dniu 18 września 2015 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN uczestniczyło w „XI Dniu Nauki”, którego organizatorami są: Urząd Miasta Zabrze, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu. Celem imprezy była jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Dzień Nauki jest okazją do promowania dziedzin, które wydawać się mogą trudne, nieznane, czasem - z pozoru mało ciekawe w sposób interaktywny, przystępny, niekonwencjonalny wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży szkolnej.
Grupa naukowców z Korei, Niemiec i Polski (CMPW PAN) opracowała baterię litowo-jonową, w której krystaliczne powłoki grafenowe pokrywają krzemowy materiał katody. Użycie tego materiału do wytworzenia baterii zwiększyło dwukrotnie jej gęstość energii w porównaniu do powszechnie stosowanych baterii litowo-jonowych. Wyniki tych badań zostały opublikowane czasopiśmie Nature Communications, 2015, 6, article number 7393, pt.: ”Silicon carbide-free graphene growth on silicon for lithium-ion battery with high volumetric energy density".
http://www.nature.com/ncomms/2015/150625/ncomms8393/full/ncomms8393.html
http://physicsworld.com/cws/article/news/2015/jul/06/graphene-coating-boosts-battery-performance
Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.