Wydarzenia

Wydarzenia

27 września 2014 roku na terenie parku Poległych Bohaterów Centrum uczestniczyło w pikniku rodzinnym. Piknik był jednym z wydarzeń związanych z tzw. "Skarbnikowymi Godami" organizowanymi z okazji 92. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Pracownicy naukowi Centrum przygotowali szereg ciekawych doświadczeń i zachęcali odwiedzajacych do wspólnego ich przeprowadzania. Przed naszym stoiskiem stale był tłum chętnych, nie tylko do oglądania ale i samodzielnego przetestowania swoich zdolności eksperymentatorskich.

 

Więcej

12 września 2014 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN wzięło udział w X edycji Dnia Nauki w Zabrzu, który odbył się w parku im. Poległych Bohaterów. Celem wydarzenia była popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja wśród mieszkańców Zabrza i regionu instytucji edukacyjnych, naukowo-badawczych oraz firm, klubów i stowarzyszeń, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą nauką, kulturą i sztuką. Wydarzenie adresowane było do wszystkich osób ciekawych zjawisk otaczającego nas świata.

Więcej

6 września 2014 na Śląskim Rancho w Zabrzu pracownicy Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN przeprowadzili warsztaty chemiczno-fizyczne dla uczestników festynu "Rodzina razem w Zabrzu.
Zajęcia zostały przygotowane w takiej formie, która dawała możliwość aktywnego zaangażowania uczestników, zarówno dzieci jak i dorosłych, w odkrywanie nauki. Takie warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem co świadczy o społecznym zapotrzebowaniu na wiedzę upowszechnianą w nieszablonowy sposób.

Więcej

W dniu 14 czerwca 2014 r. Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN wzięło udział w Industriadzie 2014 zorganizowanej w Zabrzu. Hasłem przewodnim Industriady było „Zabrze żąda dostępu do morza”. Stoisko Centrum zlokalizowano w pobliżu Sztolni Królowa Luiza na ulicy Miarki, która na czas Industriady została przekształcona w port jachtowy. Prezentacje doświadczeń chemicznych i fizycznych przygotowane przez pracowników Centrum również nawiązywały do tematyki morskiej. Preparowano „Zabrzański bursztyn” z poliestru z zatopionym logo Centrum.

Więcej

Ambasada Francji i Instytut Francuski w Polsce zorganizowały konkurs o nagrodę imienia Marii Skłodowskiej-Curie. W projekt konkursowy włączyły się francuskie firmy EDF, AREVA oraz Air France.

Celem konkursu było wyróżnienie najlepszych prac doktorskich w zakresie energetyki. Pierwszą nagrodę jury przyznało Pani Dr Agacie Łamacz za pracę doktorską dotyczącą katalitycznego usuwania zanieczyszczeń z gazów odlotowych ze spalaniu węgla i z gazu uzyskiwanego w wyniku zgazowania węgla. Pani Agata Łamacz realizowała pracę doktorską w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk. Promotorem pracy był profesor Gérald Djéga-Mariadassou z Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu, a opiekunem dr inż. Andrzej Krztoń.

Więcej

Dr inż. Andrzej Krztoń został mianowany przez ministra Edukacji Narodowej Francji Kawalerem Orderu Palm Akademickich.

12 maja 2014 pan dr inż. Andrzej Krztoń otrzymał z rąk Ambasadora Francji, pana Pierre'a Buhlera, insygnia Kawalera Orderu Palm Akademickich.

Order Palm Akademickich został ustanowiony w 1808 dekretem cesarza Napoleona i nadawany jest na wniosek francuskiego Ministra Edukacji Narodowej dla wyróżnienia osób, które pracując na rzecz społeczności akademickiej i szkolnictwa przyczyniły się do upowszechnienia w świecie francuskich osiągnięć w dziedzinie działalności intelektualnej i naukowej.

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN