Wydarzenia

Wydarzenia

W dniu 14 czerwca 2014 r. Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN wzięło udział w Industriadzie 2014 zorganizowanej w Zabrzu. Hasłem przewodnim Industriady było „Zabrze żąda dostępu do morza”. Stoisko Centrum zlokalizowano w pobliżu Sztolni Królowa Luiza na ulicy Miarki, która na czas Industriady została przekształcona w port jachtowy. Prezentacje doświadczeń chemicznych i fizycznych przygotowane przez pracowników Centrum również nawiązywały do tematyki morskiej. Preparowano „Zabrzański bursztyn” z poliestru z zatopionym logo Centrum.

Więcej

Ambasada Francji i Instytut Francuski w Polsce zorganizowały konkurs o nagrodę imienia Marii Skłodowskiej-Curie. W projekt konkursowy włączyły się francuskie firmy EDF, AREVA oraz Air France.

Celem konkursu było wyróżnienie najlepszych prac doktorskich w zakresie energetyki. Pierwszą nagrodę jury przyznało Pani Dr Agacie Łamacz za pracę doktorską dotyczącą katalitycznego usuwania zanieczyszczeń z gazów odlotowych ze spalaniu węgla i z gazu uzyskiwanego w wyniku zgazowania węgla. Pani Agata Łamacz realizowała pracę doktorską w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk. Promotorem pracy był profesor Gérald Djéga-Mariadassou z Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu, a opiekunem dr inż. Andrzej Krztoń.

Więcej

Dr inż. Andrzej Krztoń został mianowany przez ministra Edukacji Narodowej Francji Kawalerem Orderu Palm Akademickich.

12 maja 2014 pan dr inż. Andrzej Krztoń otrzymał z rąk Ambasadora Francji, pana Pierre'a Buhlera, insygnia Kawalera Orderu Palm Akademickich.

Order Palm Akademickich został ustanowiony w 1808 dekretem cesarza Napoleona i nadawany jest na wniosek francuskiego Ministra Edukacji Narodowej dla wyróżnienia osób, które pracując na rzecz społeczności akademickiej i szkolnictwa przyczyniły się do upowszechnienia w świecie francuskich osiągnięć w dziedzinie działalności intelektualnej i naukowej.

Więcej

Membrany metalowe o grubości jednego atomu.

Po raz pierwszy udało się wytworzyć wolnostojące membrany metalowe, które składają się tylko z jednej warstwy atomowej i które są stabilne w normalnych warunkach otoczenia. Osiągnięcie to jest wynikiem pracy międzynarodowego zespołu badawczego złożonego z naukowców z Niemiec, Polski i Korei Południowej. Rezultaty badań opublikowane zostały w bieżącym wydaniu magazynu Science.

Więcej

20 marca 2014 roku w odpowiedzi na zaproszenie Domu Dziecka w Gliwicach przy ul. Z. Starego pracownicy Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN poprowadzili warsztaty naukowe.

Więcej

14 marca 2014 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN zorganizowało Dzień Otwarty. Mając na uwadze jak ważna jest edukacja w zakresie nauk ścisłych zaproszenie do uczestnictwa w Dniu Otwartym skierowaliśmy głównie do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Centrum odwiedziła młodzież z zabrzańskich szkół: SP 30 i 36 oraz Gimnazjum 7 i 39.

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN