Wydarzenia

Wydarzenia

Miło nam poinformować, że mgr inż. Klaudia Nocoń-Szmajda, doktorantka Pracowni Inżynierii Materiałów Funkcjonalnych CMPW PAN, zdobyła nagrodę "Best Young Scientist Oral Presentation" podczas międzynarodowej konferencji "Progress in Organic and Macromolecular Compounds Conference MacroJasi’2021, The 28th Edition".
Tytuł przedstawionej prezentacji: "Thermally Rearranged Mixed Matrix Membranes Filled with Fumed Silica for Carbon Dioxide Separation".
Konferencja odbyła się w dniach 7-9 października 2021 roku w Jassy w Rumunii.
Gratulujemy!

Więcej

Polska Akademia Nauk rozstrzygnęła międzynarodowy konkurs PACIFIC – Polish Academy of Sciences’ Individual Fellowships: Innovation & Creativity. Lauretami w pierwszym konkursie stypendialnym PASIFIC Polskiej Akademii Nauk jest 35 naukowców, którzy przyjadą do Polski realizować projekty pod okiem opiekunów naukowych w 22 instytutach PAN. Do konkursu złożono 348 wniosków.

Wśród zwycięskich grantów są dwa projekty przygotowane wspólnie przez prof. dr hab. Grażynę Adamus i dr Tippabattini Jayaramudu z Sri Krishnadevaraya University (Indie) oraz prof. dr hab. inż. Marka Kowalczuka i dr Sunita Ranote z Himachal Pradesh University (Indie). 

PASIFIC – to program stypendialny Polskiej Akademii Nauk, który współfinansuje Unia Europejska ze środków „Marie Skłodowska-Curie Actions Co-funding of regional, national and international programmes (MSCA COFUND). 

Lista rankingowa dostępna jest na stronie:

https://pasific.pan.pl/wp-content/uploads/2021/11/PASIFIC-CALL-1-ranking-list.pdf

Więcej

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN zostało wyróżnione złotym medalem oraz Godłem promocyjnym i tytułem Lidera Innowacji 2021 podczas Targów INTARG® 2021.

W trakcie XIV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® 2021, które odbyły się w dniach 15-16 czerwca 2021 r., Centrum uzyskało złoty medal za wynalazek „Opracowanie nowej technologii wytwarzania biodegradowalnych stentów naczyniowych i wieńcowych metodą mikrowtrysku”. Wynalazek powstał w ramach kierowanego przez prof. Janusza Kasperczyka, kierownika Pracowni Polimerowych Materiałów Biomedycznych CMPW PAN, projektu „Technologia otrzymywania stentów naczyniowych nowej generacji metodą mikrowtrysku” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W jego opracowaniu uczestniczyło American Heart of Poland S.A., z którym Centrum od wielu lat współpracuje.

Więcej

 

FORUM NAUKA-BIZNES: NANOTECHNOLOGIA W MEDYCYNIE I OCHRONIE ŚRODOWISKA

Forum Nauka – Biznes: Nanotechnologia w medycynie i ochronie środowiska

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN organizuje „Forum Nauka – Biznes: Nanotechnologia w medycynie i ochronie środowiska”.
Forum ma na celu zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami w obszarze nanotechnologii i nanomateriałów oraz popularyzację wiedzy na temat potencjału nanotechnologii na Śląsku.

Obecna edycja Forum odbędzie się w formie online w dniu 15 kwietnia 2021 r. od godz. 12.15 do godz. 14.15, dotyczyć będzie medycyny i ochrony środowiska. Moderatorem Forum będzie prof. dr hab. inż. Marek Kowalczuk, kierownik Zespołu Innowacji, Technologii i Analiz w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN.

Prezentowane podczas Forum treści będą miały charakter zarówno naukowy, jak i biznesowy, a przede wszystkim praktyczny i zorientowany na współpracę tych dwóch środowisk.

Forum Nauka-Biznes organizowany jest w ramach projektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania w województwie śląskim (SO RIS w PPO II)” 

Udział samym Forum jest całkowicie bezpłatny!

Forum odbędzie się w ramach konferencji naukowo-biznesowej InterNanoPoland, która jest międzynarodowym forum dla naukowców, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz studentów pracujących w obszarach związanych z nanomateriałami oraz nanotechnologią. Na konferencji poruszona zostanie tematyka zastosowania nauki w przemyśle, funkcjonalizacji materiałów i ich użyteczności w medycynie, nowości w dziedzinach prawno-etycznych, najnowszej aparatury badawczej oraz możliwości rozwoju projektów badawczo-rozwojowych.

Przygotowano niezwykle interesujące, rozwojowe i interdyscyplinarne tematy sesji. Szczegółowe informacje dotyczące InterNanoPoland 2021 znajdują się na stronie: https://internanopoland.com/

Dostęp do Forum Nauka Biznes jest bezpłatny! Niżej link do Forum.

https://app.hopin.com/events/internanopoland/sessions/1a41dc50-463e-4bf7-abbe-6e305e40e60c

Link do stronyprojektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania w województwie śląskim (SO RIS w PPO II)” 

https://ris.slaskie.pl/czytaj/projekt_siec_regionalnych_obserwatoriow_specjalistycznych_w_ppoii_2019_22



Więcej

W czasopiśmie PLOS Biology autorzy z Uniwersytetu Stanforda, koncernu wydawniczego Elsevier i firmy SciTech Strategies opublikowali listę 2% TOP naukowców świata, biorąc m.in. po uwagę cytowanie ich publikacji przez innych autorów. W tym gronie znalazł się prof. dr hab. inż. Janusz Kasperczyk, kierownik Pracowni Polimerowych Materiałów Biomedycznych.
Gratulujemy!

Więcej

Jesteśmy trzecią, na 104 podlegających ocenie, jednostką naukową w zestawieniu SCImago Institution Ranking (SIR) pod względem innowacyjności w Polsce. W zestawieniu ogólnym jednostek naukowych w kraju zajmujemy 10 miejsce za rok 2021.

https://www.scimagoir.com/rankings.php?country=POL&;ranking=Innovation

https://www.scimagoir.com/rankings.php?country=POL&;ranking=

SCImago Institutions Rankings (SIR) to międzynarodowy ranking uczelni, instytutów oraz firm, które prowadzą badania naukowe. Jego opracowaniem zajmuje się firma Scimago Labs. Ocenie podlegają tylko te jednostki, które w badanym okresie opublikowały co najmniej 100 prac uwzględnionych w bazie SCOPUS.

W rankingu analizowane są trzy wskaźniki: badania (research rank) - na podstawie analizy bibliometrycznej danych z bazy SCOPUS (Elsevier), innowacyjność (innovation rank) - na podstawie analizy cytowań publikacji danej instytucji w patentach, w oparciu o bazę PATSTAT oraz wpływ społeczny (societal rank) - oznacza obecność danej instytucji w internecie.

Więcej

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN